Кудинка (річка)

Опис

Майже вся середня течія проходить межею Летичівського і Старосинявського районів. На цій ділянці вона плине із заходу на схід, але біля села Юрченки річка змінює свій напрямок на південний схід. Поблизу Рожнів утворює велику меандру, далі плине спокійно і в селі Кудинка впадає до Південного Бугу.

Верхня і середня течії розташовані у Вовчко-Бужоцькому геоморфологічному районі, де абсолютні висоти становлять 348 м. Ця територія має глибоке ерозійне розчленування, яке у певних місцях досягає 50 м. Досить помітна крутизна схилів на горбах, добре розвиток лінійної, а ще більше площинної ерозії.

Нижня течія розташована в межах геоморфологічного району Летичівська рівнина.

На сьогодні басейн Кудинки слабо заліснений. У живленні річки беруть участь підземні, дощові та снігові води.

Іхтіофауна Кудинки не надто багата (карасі срібний і золотий, плітка, в'юн, пічкур, верховодка, йорж і лин).

Із земноводних поширеними є такі види: квакша, часницниця, тритон гребінчастий, кумка червоночерева.

Численною є орнітофауна лук, боліт і водойм. Тут можна побачити і птахів синантропів: лелеку білого, ластівку сільську, галку і шпака звичайного. У басейні Кудинки гніздяться птахи степу і поля: жайворонок степовий, щеврик польовий, просянка, куріпка сіра і горобець сірий. У верхів'ї річки дають про себе знати птахи лісу, а саме: зозуля звичайна, зяблик, канюк звичайний, вільшанка, ворона сіра, крук, припутень, синиця блакитна і соловей східний.

Поблизу річки видають свою присутність видра річкова, ондатра, полівка водяна, кріт, заєць-русак, їжак звичайний, ласка, миші маленька і польова, нічниця водяна, єнотовидний собака, лисиця і хом'як.

Розташування

Кудинка бере початок в селі Лисанівці. Тече переважно на схід, в пониззі — на північний схід. Впадає до Південного Бугу при південній частині села Кудинка.

Над річкою розташовані села: Лисанівці, Юрченки, Рожни і Кудинка. Річка має 37 приток загальною протяжністю 64 км.

Примітки

  1. Kudynka (rzeczka) // Słownik geograficzny Królestwa Polskiego. Warszawa : Druk «Wieku», 1883. — Т. IV. — S. 847. (пол.)
  2. Словник гідронімів України / Редкол.: К. К. Цілуйко (голова) та ін. — К. : Наукова думка, 1979. — С. 299.
  3. Аркуш карти M-35-92 Хмельник. Масштаб: 1 : 100 000. Видання 1977 р. (рос.)

Джерела

  • Кудинка
  • Говорун В.Д., Тимощук О.О. "Річки Хмельниччини" — Хмельницький: Поліграфіст-2, 2010. — 240 с.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.