Кінотеатр імені Тараса Шевченка (Сімферополь)

Кінотеатр імені Т. Г. Шевченка — перший стаціонарний кінотеатр Сімферополя й Криму. Розташовано на одній із центральних вулиць міста, поруч із цирком Тезікова й російським драматичним театром ім. Горького.

кінотеатр імені Т. Г. Шевченка
Кінотеатр ім. Шевченка, Сімферополь, грудень 2010 року

44°56′59″ пн. ш. 34°05′53″ сх. д.
Країна  Україна
Розташування Сімферополь
Статус спадщини об'єкт культурної спадщини Росії регіонального значенняd
Архітектор Микола Петрович Краснов
Дата початку спорудження 1904
Дата закінчення спорудження 1915
Стиль модерн
Адреса ул. Горького, 5[1]

кінотеатр імені Т. Г. Шевченка
кінотеатр імені Т. Г. Шевченка (Україна)
shevchenko.crimea.ua

 кінотеатр імені Т. Г. Шевченка у Вікісховищі

Історія

Кінотеатр відкрився в 1904 році на вулиці Дворянській (у 1924 її було прейменовано в Радянську, із 1936 — Горького) й отримав назву «Баян» (можливо, на честь сімферопольця Володимира Івановича Сидорова, поета-футуриста, що за власні кошти друкував свої вірші під псевдонімом Вадима Баяна. У 1913—1914 він влаштував турне по Криму для Ігоря Северянина й Володимира Маяковського)[2]. Замовником будівлі був Леонід Сухомлінов, перегляд сінематографа коштував від 15 до 50 копійок. У 1910 році Сухомлінов продав «Баян» одному з найбагатших людей міста, меценату Францу Францевичу Шнейдеру (1874—1918). Великий зал вміщував 800 глядачів, також були ложі для багатіїв. Як і в решті кінотеатрах того часу, перегляд фільмів супроводжувався грою оркестру.

У 1915 році будівля набула сучасного вигляду. Радянська влада перейменувала кінотеатр у «Зірку революції», пізніше — «Більшовик». У 1954 році, із переходом Кримської республіки до складу УРСР його було присвячено Т. Г. Шевченкові (у кінотеатрі знаходиться погруддя українського поета).

Реконструкція кінотеатру відбулася в 2003 році: було відкрито дві зали. У 2011 відкрито третю залу з можливістю перегляду 3D фільмів. Велика зала отримала назву «Рубін», мала — «Аквамарин», третя зала, цифрова — «Антрацит».

Ремонт екстер'єру відбувся в 2012 році під час реконструкції вулиці Горького.

Архітектурні особливості будівлі

Кінотеатр є унікальним прикладом будівлі, що протягом століття не змінила своєї спеціалізації.

Архітектор комплексу Микола Петрович Краснов (головний архітектор Ялти з 1887 р., автор близько 60 будівель у Криму, серед яких Лівадійський палац, вілла «Ксенія» в Сімеїзі, Товариство взаємного кредиту (філія Національного банку України), будівля Художнього музею в Сімферополі). Стиль будівлі модерн. Прикрасою є монументальна арка. В оформленні фасаду використано стилізовані зображення тварин, птахів, сатирів.

Примітки

  1. http://kino-teatr.ua/uk/main/cinemas/city_id/21/order_by/order_number.asc.phtml.phtml
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 26 листопада 2010. Процитовано 23 листопада 2010.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.