Латинський міст

Латинський міст (боснійський, хорватський та сербський: Latinska ćuprija / Латинска ћуприја, названий Principov most / Принципов мост — «Міст Принципа» в епоху Югославії) — це османський міст через річку Міляцка в Сараєво, Боснія і Герцеговина.

Latin Bridge
Latin Bridge
43°51′27″ пн. ш. 18°25′43″ сх. д.
Країна  Боснія і Герцеговина[1]
Розташування Старі-Град[1]
Перетинає Міляцка
Матеріал Stone
Охоронний статус National Monument of Bosnia and Herzegovinad[1][2]
Ідентифікатори і посилання
Structurae 20028257

Latin Bridge
Latin Bridge (Боснія і Герцеговина)
 Latin Bridge у Вікісховищі

Північний кінець мосту був місцем вбивства ерцгерцога Франца Фердинанда Австрійського Гаврило Принципом у 1914 році, що стало casus belli Першої світової війни.

Історія

Судячи з його основ, це найстаріший серед збережених мостів у місті. У переписі Санджака в Боснії 1541 р. згадується міст на цьому місці, побудований майстром шкіри Хуссейном, сином Сірмерда.  Цей перший міст, здається, був дерев'яним, оскільки в судових протоколах 1565 року свідчить, що кам'яний міст був побудований тут видатним громадянином Сараєво Алі Айні-Бегом.  Страшна повінь 15 листопада 1791 року сильно пошкодила міст, і його реконструкцію профінансував сараєвський купець Абдулах-ага Брига. Рік його відбудови можна отримати з числових значень у слові «Брига» — це 1213 рік, що за ісламським календарем дорівнює року відбудови 1798/99. 

Міст має чотири арки і спирається на три міцні стовпи та набережну; він побудований з каменю та гіпсу, а два розвантажувальні отвори «очі» у масі над стовпами настільки характерні, що їх можна побачити на гербу Сараєво. Через інтенсивний рух за часів Австро-Угорщини до мосту було додано тротуари на консолях. 

За часів югославії міст був відомий як Principov most / Принципов мост — «Принциповий міст».[3][4]

Вбивство

28 червня 1914 р. на повороті з Правобережжя на вулицю Гаврило Принцип застрілив Франца Фердинанда, спадкоємця австро-угорського престолу. Це було безпосередньою причиною початку Першої світової війни. За часів югославської доби міст був перейменований у Принциповий. Назва повернулася на Латинський міст після югославських воєн.

Свідчення Принципа

На судовому засіданні 12 жовтня 1914 року Гаврило Принцип описав місце стрілянини під час допиту, зокрема згадавши міст.

Галерея

Список літератури

  1. National Register of Historic Monuments in Bosnia and Herzegovina
  2. http://aplikacija.kons.gov.ba/kons/public/nacionalnispomenici/show/2506
  3. Slobodan G. Markovich. Anglo-American Views of Gavrilo Princip. Balcanica XLVI (2015). с. 298. Архів оригіналу за 3 грудня 2017.
  4. Maja Slijepčević (October 2016). From the Monument of Assassination Towards Gavrilo Princip's Monuments. Heritage of the First World War: Representations and Reinterpretations (International Symposium). с. 71. Архів оригіналу за 27 травня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.