Листопадова революція

Листопадова революція 1918 р., (нім. Novemberrevolution) — революція в листопаді 1918 року в Німецькій імперії, однією з причин якої стало наростання соціальної напруги і важкість економічного життя. Революція призвела до встановлення в Німеччині режиму парламентської демократії, відомої як Веймарська республіка.

Листопадова революція
Революції 1917—23 років

Солдати стоять за барикадами під час Повстання спартакістів
Дата: Перший етап:
29 жовтня—9 листопада 1918
(1 тиждень і 4 дні)
Другий етап:
3 листопада 1918—11 серпня 1919
(9 місяців і 1 тиждень)
Місце:  Німецька імперія
Результат: Перемога Веймарської республіки
Політичні зміни: Абдикація Вільгельма II
Скасування монархії Німеччини та її 22 конституційних монархій
Придушення лівих повстань, включаючи Повстання спартакістів
Закінчення Першої світової війни
Створення Веймарської республіки
Сторони
 Німецька імперія (1918)

 Веймарська республіка (1918—19)

Вільна Соціалістична Республіка Німеччина

За підтримки:
Російська РФСР

Лідери
Вільгельм II

Людвіг III
Пауль фон Гінденбург
Еріх Людендорф
Франц фон Гіппер
Рейнхард Шеер


Фрідріх Еберт
Густав Носке
Філіпп Шайдеман
Отто Велс
Вальдемар Пабст
Маттіас Ерцбергер
Гуго Прейсс
Ойген Шіффер

Роза Люксембург

Карл Лібкнехт
Курт Ейснер
Пауль Леві 
Франц Мерінг 
Вільгельм Пік
Ернст Толлер
Еріх Мюзам
Річард Мюллер
Еміль Барт
Густав Ландауер
Євген Левине
Карл Радек
Еміль Ейхгорн

Історія

Виступ Карла Лібкнехта в Берліні. Грудень 1918

Почалась революція з повстання матросів у Вільгельмсгафені та Кілі, а за декілька днів охопила всю Німеччину. 9 листопада 1918 кайзер Вільгельм II під тиском начальника генштабу Вільгельма Ґренера, який вважав продовження воєнних дій безглуздим, був змушений відректися від престолу та втікати з країни. До влади прийшли представники соціал-демократичної партії (СДПН).

Комуністи на чолі з Карлом Лібкнехтом та Розою Люксембурґ, які вимагали розгортання революції та проголошення в Німеччині радянської влади, підняли бунт в січні 1919 проти соціал-демократів. Виникла реальна загроза громадянської війни. Бунт зупинили загони фрайкора під керівництвом Густава Носке, Лібкнехт і Люксембург були вбиті без суду.

Правлячі кола країни напередодні поразки провели деяку урядову реорганізацію. До складу нового уряду були введені соціал-демократи. Із в'язниць звільнили одного з лідерів лівих соціал-демократів Карла Лібкнехта та інших політичних в'язнів. За допомогою реформ уряд намагався запобігти революційному вибуху.

Незважаючи на це, ліві соціал-демократи закликали до повалення уряду і розриву з центристами в соціал-демократичному русі. У жовтні 1918 р. конференція лівих соціал-демократів (Союз Спартака) висунула програму з вимогами повалення монархії, припинення війни, проголошення демократичних прав і свобод, створення умов переходу до соціалістичної революції.

У Баварії революція привела до виникнення незалежної Баварської (голова Курт Ейснер), а потім Баварської Радянської республіки (Ернст Толлер), яку теж розгромили армією і загонами фрайкора.

Формально революція завершилась 11 серпня 1919 проголошенням Веймарської республіки.

Див. також

Джерела та література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.