Ложбан

Lojban (МФА: [ˈloʒban], повна офіційна назва Ложбан: реалізація логлану) це штучна мова, яка була створена у 1987 році Групою Логічних Мов та базується на логлані. При створенні основною ціллю була повніша, вільно доступна, зручна для використання мова. ISO 639 код, що відповідає Ложбану jbo.

Ложбан
la .lojban., lo jbobau
Лого
Носії невідомо (2018)
Писемність Lojban alphabetd[1] і латинське письмо
Класифікація штучні мови, логічні мови. Мова сконструйована для перевірки гіпотези Сепіра-Ворфа
Час розходження 1987
Офіційний статус
Регулює організація "Група Логічних мов"
Коди мови
ISO 639-1
ISO 639-2 jbo
ISO 639-3 jbo

Основні риси мови

У цієї мови є багато спільних з логланом цілей та рис, а саме:

Оскільки початковою ціллю проєкту «логлан» була перевірка гіпотези Сепіра-Ворфа, активна спільнота ложбану поставила перед собою додаткові цілі:

Орфографія та фонологія

Алфавіт ложбану складається з 26 літер: ' , . a b c d e f g i j k l m n o p r s t u v x y z; тобто, з латинської абетки без трьох літер h q w, але з трьома додатковими літерами. Вищевказаний порядок навмисне збігається з порядком літер у ASCII.

Великі літери також використовуються, але лише для позначення наголошеного голосного у слові, у якому наголос нестандартний (наприклад, у власних назвах). Великі літери не вважаються в абетці окремими. За вибором великими буквами пишеться наголошена голосна або весь наголошений склад; наприклад, ім'я «Жозефін» може бути написане так: DJOzefin. або djOzefin. За правилами ложбану, без написання великих літер мав бути наголошений склад 'ze'.

Літера IPA Пояснення щодо вимови
'h, θяк th у англ. thing
,.розмежувач складів
.ʔпауза
aa, ɑа
bbб
cʃ, ʂш
ddд
eɛ, eе
ff, ɸф
ggґ
i, перед голосноюjй
i, інакшеiі
jʒ, ʐж
kkк
ll, l̩л (ль)
mm, m̩м
nn, n̩,
ŋ, ŋ̩
н (нь)
oo, ɔо
ppп
rr, ɹр
ssс
ttт
u, перед голосноюwяк в у слові спів чи білоруське ў
u, інакшеuу
vv, βяк в у вир
xxх
yəшва, як a в англ. about
zzз

Граматика Ложбану

У Ложбані є три частини мови: brivla для загальних назв та дієслів, cmene для власних назв та cmavo для структурних часток: артиклів, цифр, індикаторів та інших модифікаторів такого типу. В Ложбані немає прикметників чи прислівників у тому ж значенні, як їх мають індо-європейські мови. Brivla незмінні в множині, особі чи числі; числа позначаються окремим cmavo, граматично числа відсутні. Усі brivla, за винятком декількох запозичень (наприклад alga), містять щонайменше п'ять літер.

Як і належить логічній мові, Ложбан має великий асортимент сполучників. Логічні сполучники бувають у різних формах, залежно від того, що вони поєднують: sumti (еквівалентні іменникам), selbri (служать дієсловами; будь-яке brivla може стати selbri), частини tanru (найближчий еквівалент української мови словосполучення) чи частини речень.

Див. також

Посилання

  1. https://lojban.github.io/cll/3/1/
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.