Людевит Гай

Людеви́т Гай (також Людевіт Гай[2] хорв. Ljudevit Gaj вимовляється: ʎûdeʋit ɡâːj; *8 серпня 1809, Крапина 20 квітня 1872, Загреб) хорватський поет і мовознавець, просвітник і громадський діяч, один з засновників літератури ілліризму. Один з творців літературної хорватської мови.

Людевит Гай
хорв. Ljudevit Gaj
Людевит Гай зі старої літографії
Народився 8 серпня 1809(1809-08-08)
Крапина
Помер 20 квітня 1872(1872-04-20) (62 роки)
Загреб
Поховання Мірогой
Громадянство Австро-Угорщина
Національність хорват
Діяльність хорватський поет, просвітник, мовознавець
Відомий завдяки розробник латинізованої абетки хорватської мови, один з засновників літератури ілліризму
Знання мов хорватська[1]
Членство Сербське вчене товариствоd і Society of Serbian Lettersd
Конфесія Католицизм
Пам'ятник Людевиту Гаю в Загребу

Життєпис

Обкладинка «Короткої основи… правописання» Гая

Народився у м. Крапина (тоді Австрійська імперія, нині Крапинсько-Загорська жупанія, Хорватія).

Людевит Гай став одним з творців літературної хорватської мови. У 1830 році написав і опублікував граматику хорватської мови — «Коротку основу хорватсько-славенського правописання» («Kratka osnova hrvatsko-slavenskoga pravopisanja, Budp., 1830»). До цього у Хорватії існувало сім різних правописів, з яких Гай вивів один, взявши за основу штокавський діалект, близький до сербської. Абетка єдиної хорватської мови стала базуватися на латиниці, з додатковими «чеськими» надрядковими знаками.

Діяльність Гая включала також створення журналу й першої хорватської газети «Новіне хорватске» (Novine horvatzke, 1835; з 1836 року Ilirske narodne novine «Іллірійська народна газеат») з літературним додатком «Даниця» (Danicza «Зоря», пізніше Danica ilirska «Зоря іллірійська»), в яких знайомив з літературою і фольклором слов'янських народів, зокрема українським.

Виступав з пропагандою ідей зближення і культурного єднання південних слов'ян і слов'янства в цілому. У 1840 і 1867 приїздив до Росії, де зблизився з московськими слов'янофілами.

Людевит Гай автор патріотичних віршів німецькою, а з 1826 хорватською мовою («Ода із Загоріа», 1832), слів і музики пісні «Ще Хорватія не загинула» (1833, опубліковано 1835).

Наприкінці життя відійшов від активної громадської діяльності. Помер у м. Загреб (тоді Австро-Угорщина).

Гай і Україна

Творчістю Людевита Гая цікавилися О. Бодянський, І. Срезневський, М. Шашкевич. У 1842 році в Одесі видано нарис М. Надєждіна «Рід княжевичів», в якому дано докладну характеристику культурницької діяльності Гая. Про його творчість писав також Іван Франко (стаття «Слов'янська взаємність в розумінні Яна Коллара і тепер», 1893), визначав тісні зв'язки Гая з представниками слов'янських культур, зокрема Е. Коритком, молодим фольклористом, вихідцем з Покуття, який збирав словенські народні пісні (стаття «Еміль Коритко, забутий слов'янський етнограф», 1908)[3].

Цікаві факти

Приклад поезії

«Злагода та об'єднання хорватів» Людевита Гая в оригіналі хорватською і в перекладі українською Дмитра Павличка, ч.1 (ліворуч) і ч.2 (праворуч), джерело: Ідея світу. Мала антологія хорватської поезії. У перекладах Дмитра Павличка., К.: «Основи», 2008. — С. 28—31

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Пащенко Є. М. Гай Людевіт // Українська літературна енциклопедія. — Т. 1. — К., 1988. — С. 374—375
  3. Пащенко Є. М. Гай Людевіт // Українська літературна енциклопедія. — Т. 1. — К., 1988. — С. 375
  4. Дмитро Павличко Ідея світу [передмова] // Ідея світу. Мала антологія хорватської поезії. У перекладах Дмитра Павличка., К.: «Основи», 2008. — С. 9

Джерела та література

  • Пащенко Є. М. Гай Людевіт // Українська літературна енциклопедія. — Т. 1. — К., 1988. — С. 374—375
  • Лещиловская И. И. Иллиризм. К истории хорватского национального Возрождения. — М., 1969. (рос.)
  • Прийма Ф. Я. Н. И. Надеждин и славяне // Славянские литературные связи. — Л., 1968. (рос.)

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.