Людольф Август фон Бісмарк

Людольф Август фон Бісмарк (нім. Ludolf August von Bismarck, 12 березня 1683, Прусська Голландія 15 жовтня 1750, Полтава) — військовий діяч, дипломат Пруссії та Російської імперії.

Людольф Август фон Бісмарк
Ludolf August von Bismarck
Народився 12 березня 1683(16830312)
Прусська Голландія
Помер 15 жовтня 1750
Полтава
Поховання Полтава
Підданство Королівство Пруссія
Російська імперія
Діяльність дипломат
Знання мов німецька
Учасник Війна за польську спадщину 1733—1735
Посада керівник Української дивізії
Військове звання генерал-аншеф
Термін 1745—1750 роки
Попередник Олександр Бутурлін
Наступник Петро Салтиков
Рід Бісмарки
Батько Крістоф Фрідріх фон Бісмарк
Мати Луїза Маргарита фон дер Ассебург
У шлюбі з Йоганна Маргарита фон дер Ассебург
Текла-Катарина Тротта фон Трейден
Діти 1 донька
Герб

Життєпис

На службі Пруссії

Походив з знатного роду Бісмарків, гілки Шенгаузен (неподалік від Магдебургу). Його дід Валентин Буссо фон Бісмарк (перебував на службі у Швеції), був молодшим братом Августа (I) фон Бісмарка, предка канцлера Німецької імперії Отто фон Бісмарка.

Син Крістофа Фрідріха фон Бісмарка, пруського генерала-майора і коменданта Кюстрина, та Луїзи Маргарити фон дер Ассебург. Народився у 1683 році у місті Прусська Голландія. У 1698 році втратив матір.

У молодості вступив на військову службу. 1704 року помирає його батько. У 1714 році одружується на представниці роду Ассебург, але вона померла 1719 року.

Через вбивство свого денщика опинився під слідством. Лише заступництво короля Фрідріха-Вільгельма I допомогло йому. Втім, Бісмарк, що на той час був полковником, тривалий час не отримував підвищення у військовому званні. Тому він подав у відставку, продав маєток Сотике (неподалік від Кенігсбергу) й перейшов на російську службу у 1732 році.

На службі Росії

Тут завоював довіру впливового сановника Ернста-Йоганна Бірона, який надав Людольфу Августу фон Бісмарку звання генерал-майора. 1733 року стає генерал-лейтенантом та очільником Астраханського полку, що розташовувався в Санкт-Петербурзі. 15 травня 1733 року оженився на сестрі дружини Бірона — камер-фрейліні Теклі Тротти фон Трейден.

У 1733—1735 роках брав участь у Війні за польську спадщину, командуючи корпусом в Курляндії. У 1734 році був посланий з дипломатичним дорученням до Великої Британії, де намагався залучити останню на боці Російської імперії проти Франції. Проте без успіху.

Після відкликання Бургард-Крістофа Мініха і принца Людвига Вільгельма Гессен-Гомбургзького, деякий час виконував обов'язки командувача армією в Речі Посполитій. Август III нагородив його орденом Білого Орла.

Брав участь у російсько-турецькій війні 1735—1739 років.Був призначений віце-президентом Військової колегії і губернатором Риги.

У 1737 році прибув до Мітави (столиці Курляндії) з двома полками на допомогу російській посланнику барону Герману фон Кейзерлінгу, і, оточивши військами збори курляндской знаті, сприяв обранню Ернста-Йоганна Бірона герцогом курляндським. В нагороду 1740 року отримав чин генерал-аншефа і пост генерал-губернатора Ліфляндії. Того ж року підтримав звернення ліфляндського лицарства щодо проведення місцевого ландтагу, завдяки чому Ліфляндци отримали від Сенату Російської імперії згоду на збори лантагу (вперше з 1730 року).

Будучи свояком Бірона і заступником Мініха, намагався домогтися припинення ворожнечі між ними. Після повалення Бірона в ніч з 8 на 9 листопада 1740 року (з ініціативи мініха) фон Бісмарка було заарештовано й разом з іншими родичами Бірона відправлено до Івангороду, де його справу розслідувала комісія Андрій Ушаков і Михайло Леонтьєв. З'ясувалося, що Бісмарк не знає російської мови, тому перекладачкою була його дружина. Маніфестом імператора Івана VI він був засуджений і відправлений на заслання, перепроваджений 13 січня 1741 року до Тобольську, а 18 листопада переведено до Березова.

Після заколоту 6 грудня 1741 року до влади прийшла Єлизавета I. 1742 року переведено до Ярославля. 1744 року Людольф Август фон Бісмарк отримав повне помилування.

У березні 1747 року (за іншими відомостями призначення відбулося 1745 року, але офіційно представлення пізніше) було призначено командувачем Української дивізії та військами в Астраханській губернії. Помер у Полтаві 1750 року.

Родина

1.Дружина — Йоганна Маргарита фон дер Ассебург

Діти:

  • Альбертина-Луїза (1718—1786), дружина прусського майора Фрідріха Вільгельм фон дер Альбе

2. Дружина — Текла-Катарина, баронеса Тротта фон Трейден

Джерела

  • Гатцук А. А. Бисмарк, русский главноначальствующий Южною (Украинскою) армиею в 1747 году // Чтения в Императорском обществе истории и древностей российских, 1871, кн. 3, ч. V. — С. 49—54.
  • George Hesekiel und Bayard Taylor: Bismarck His Authentic Biography. Kessinger Pub Co 2007, ISBN 978-0-548-01048-8, S. 59–60.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.