Люцерн

Люце́рн (нім. Luzern, фр. Lucerne) — місто Швейцарії, розташоване в центрі Швейцарського плато, столиця однойменного німецькомовного кантону Люцерн і адміністративного району Люцерн. Місто розташоване на березі озера Люцерн.

Люцерн
нім. Luzern
герб прапор
Люцерн
Основні дані
47°02′59″ пн. ш. 8°18′00″ сх. д.
Країна Швейцарія
Регіон Люцерн
Столиця для Люцерн (кантон Швейцарії)

Межує з

— сусідні нас. пункти
Adligenswild, Ebikond, Крінсd, Maltersd, Neuenkirchd, Еммен, Horwd, Meggend, Ennetbürgend[1], Stansstadd[1] ?
Площа 24,15 км²
Населення 57,9 тис.чол. (2006)
Висота НРМ 436  м
Водойма Ройс, Фірвальдштетське озеро, Kleine Emmed
Офіційна мова німецька
Міста-побратими Гебвіллер, Борнмут, Цешин, Оломоуць, Чикаго, Потсдам (2002)
Телефонний код (+41) 041
Часовий пояс UTC+1 і UTC+2
Номери автомобілів LU
GeoNames 2659811
OSM r1682891 ·R
Поштові індекси 6000–6009
Міська влада
Мер міста Beat Züslid
Вебсайт www.luzern.ch
Мапа


 Люцерн у Вікісховищі

У місті періодично проводяться міжнародні шахові турніри. Останній був проведений у 1995 році.

Визначні місця

Вид на Люцерн з мостом Капельбрюке, вежею Вассертурм і ратушею

«Візитною карткою» Люцерна є вежа Вассертурм і міст Капелльбрюке.

Поруч із залізничним вокзалом знаходиться Центр культури та Конгресів (KKL). Сама будівля, закінчена в 1999 році французьким архітектором Жаном Нувелем, являє собою зразок сучасної архітектури і дизайну. У Центрі, на четвертому поверсі, знаходиться Кунстмузеум — Музей Мистецтва м. Люцерн. Сам Центр, площа і набережна біля нього часто є майданчиком для виставок, концертів, фестивалів.

«Лев, що помирає» (нім. Das Löwendenkmal) — робота данського скульптора Торвальдсена, належить до числа всесвітньо відомих скульптур. Цей пам'ятник був споруджений на честь солдатів швейцарської гвардії, які загинули під час штурму палацу Тюїльрі 10 серпня 1792, захищаючи життя французького короля. Марк Твен описав цей пам'ятник як «найсумнішу та найзворушливішу кам'яну статую у світі».

Пам'ятник Лев, що помирає (фото 1900 року)

У Люцерні збереглася значна ділянка середньовічної стіни Музеггмауер (спорудженої близько 1400 року, довжиною 870 метрів) з вісьмома високими вежами. Три з них відкриті для відвідування. Годинники однієї з башт мають привілей видзвонювати кожну годину на одну хвилину раніше, ніж усі інші міські годинники. У Швейцарії зараз вже майже не залишилося міст із середньовічними стінами, і в цьому полягає ще одна відмітна риса Люцерна.

Поруч з церквою Єзуїтів розташований Лицарський палац. Спочатку ця ренесансна будівля належала ордену єзуїтів, а з 1804 року стала резиденцією міської адміністрації. Його внутрішній двір з тосканською колонадою — справжній куточок сонячної Італії.

У Люцерні розташований найбільший в Європі музей транспорту.

Відомі люди

  • Ганс Ерні — відомий живописець та графік з Швейцарії. Уславився стінописами та кольоровими літографіями, картонами для гобеленів, керамічними творами.

Див. також

Примітки

  1. OpenStreetMap — 2004.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.