Лібертинізм
Лібертинізм, також уживаний термін лібертінаж (фр. libertinisme, libertinage) — назва нігілістичної філософії, що заперечує прийняті в суспільстві норми (насамперед моральні).
Лібертіни (лібертени) — так називали в XVII — XVIII ст. прихильників вільної, гедоністичної моралі. Це, як правило, представники вищої знаті і їх клієнтели, які створювали таємні мережі дружніх зв'язків, засновані на спільності еротичних смаків. У Франції існувала особлива лібертенська субкультура[1]. Вперше цей термін був застосований Жаном Кальвіном до діяльності голландської секти анабаптистів, яка відкидала багато суспільних норм і проповідувала усуспільнення майна і жінок.
З часом слово «лібертін» стало означати свободу від обмежень, зокрема соціальних, моральних і релігійних норм. Ця філософія набула прихильників в XVIII та XIX століттях у Франції і Англії. Помітним ідеологом либертинізму був маркіз де Сад. У наш час либертинізм асоціюється садомазохізмом, нігілізмом, вільним коханням і свінгом. Іноді лібертинізм плутають з лібертаріанством, що є цілком іншим поняттям.
Примітки
- Арьес Ф. Дитина і сімейне життя при старому порядку. Єкатеринбург, 1999, с. 119
Див. також
Література
- Н. Ревуненкова лібертінов // Ревуненкова Н. В. Ренесансне вільнодумство і ідеологія Реформації. М., 1988, с. 159–173
- Block, Walter "Libertarianism vs. Libertinism " // The Journal of Libertarian Studies: An. Interdisciplinary Review, Vol. 11, No. 1, 1994b, pp. 117–128 (англ.)
- Н. В. Тимофєєва Образ либертена у Мольєра і Саду // XVII століття в діалозі епох і культур: Матеріали наукової конференції. Серія «Symposium». Випуск 8. СПб .: Видавництво Санкт-Петербурзького філософського товариства, 2000. С.79-82
Посилання
- Лібертини // Літературознавча енциклопедія : у 2 т. / авт.-уклад. Ю. І. Ковалів. — Київ : ВЦ «Академія», 2007. — А — Л. — С. 555-556.