Ліра (сузір'я)

Лі́ра (лат. Lyra) — невелике сузір'я північної півкулі неба, розташоване між Геркулесом і Лебедем.

Ліра
Ліра
Латинська назва Lyra
Род. відмінок Lyrae
Скорочення Lyr
Пряме піднесення 19год хв
межі від 18год 10хв до 19год 24хв
Схилення 40° '
межі від 25° 30' до 47° 30'
Площа 286 кв.град.(52)
Зорі 1 яскравіше 3m
23 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Вега 0,03m
Метеорні потоки Ліріди, Червневі Ліріди, Альфа-Ліріди
Суміжні сузір'я
Спостерігається у широтах між +90° i 42°
Ввечері найкраще спостерігати протягом липня
Існує з античності, запропоноване

Історія

Сузір'я Ліра, Лебідь, Ящірка та Лисиця з Гускою із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого у Лондоні, бл. 1825

Стародавнє сузір'я. Включено до каталогу зоряного неба Клавдія Птолемея «Альмагест». Ліра — улюблений музичний інструмент у Стародавній Греції і, очевидно, тому міфи називають цілий ряд власників його прототипу: Аріон, Орфей і Аполлон, що одержав її від Гермеса.

Цікаві об'єкти

Зорі

Найяскравіша зоря Вега (α Ліри) — має видиму зоряну величину +0,03m і є другою за яскравістю (після Арктура) зіркою північної півкулі. Вега є одним з кутів Літнього трикутника.

Одна з цікавих зірок Шеліак (β Ліри), що є затемнюваною подвійною зорею є прототипом класу змінних зір типу β Ліри. Пульсуюча змінна зоря RR Ліри дала назву іншому класу змінних зірок.

Об'єкти далекого космосу

У Лірі розташовані такі об'єкти далекого космосу:

Екзопланети

У сузір'ї відкрито декілька екзопланет, серед яких: WASP-3b, HAT-P-5b, GJ 758 b і c, HD 178911 Bb, HD 177830 b, TrES-1, і HD 173416 b. У 2010 році місія Кеплер відкрила в Лірі дві додаткових планети Kepler-7b і Kepler-8b, та дві планети в системі зорі Kepler-9. У 2013 році відкрито ще кілька планет, серед них 5 планет зорі Kepler-62 Kepler-62e та Kepler-62f у зоні, де можливе життя.

Див. також

Література

Посилання


88 сучасних сузір'їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча РибаЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутникТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.