Лісовський Олександр Юзеф

Олександр Юзеф Лісо́вський (пол. Aleksander Józef Lisowski; 1580 11 жовтня 1616) — литовський шляхтич гербу Їжак (пол. Jeż), полковник коронного війська Польського, війська Лжедмитрія II, відзначився багатьма перемогами над московитами і успішним розоренням їхньої землі.

Лісовський Олександр Юзеф
пол. Aleksander Józef Lisowski
Народився 1580
Вільнюс, Річ Посполита
Помер 1616[1]
Вязьма, Велике князівство Московське
·хвороба
Країна  Річ Посполита
Діяльність Кіннота, воєвода
Учасник Московсько-польська війна 1605—1618
Військове звання полковник[2]
Рід Lisowskid і Q63531641?
Батько Jan Lisowskid

Народився в районі Вільні. Навчався в віленській єзуїтській школі. Військову кар'єру почав у війську волоського господаря Михайла Хороброго. В 1600 році, після вторгнення польських військ, приєднався до своїх земляків. У 1604 році виявив непокору короні і вступив на службу у військо литовського гетьмана Януша Раздзивілла.

В 1607 році брав участь у рокоші Зебжидовського, за що польським королем був оголошений поза законом.

Війна проти Московського Царства

Лісовчик — картина Юліуша Коссака. бл. 1860-65 (репродукція картини Рембрандта)

В 1607 році з 600 бійцями вирушив в похід проти Московії і приєднався до війська Лжедмитрія II на чолі загону з 6 тис. поляків і 8 тис. запорожців[3]. У Стародубі отримав чин полковника.

У березні 1608 року, діючи самостійно від основних сил Лжедмитрія, взяв Зарайськ і розбив в Зарайський битві військо московитів, після чого взяв Коломну, де полонив князя Володимира Долгорукова.

Влітку 1608 року приєднався до Тушинського табору. В вересні спільно з Яном Сапєгою брав участь облозі Троїцького монастиря.

17 лютого 1609 року загін Лісовського числом 2 тис. підійшов до Суздаля, зайняв міста Шуя і Пльос; 30 квітня підійшов до Ярославля, 8 червня взяв Кінешму.

Після вступу у війну Польщі, Лісовський перейшов на службу до польського короля. Навесні 1610 року він почав новий похід: розорив Ростов і 2 травня вийшов до Калязінського монастиря. Далі Лісовський підступив до Твері, до Торопця і вийшов до Великих Лук. Потім він зі своїми загонами рушив до Пскова, де влаштувався в фортеці Воронич.

В 1612 році обороняв Смоленськ.

Рейд Лісовського

Лісовчики Лісовського

В 1615 році на чолі великого 2 тис. загону здійснив новий похід проти Московського Царства. Похід планувався як відволікаючий від Смоленська. У липні він осадив Брянськ, а 19 червня захопив Карачев і Орел. 6 вересня в районі Орла розбив авангард військ князя Дмитра Пожарського[4], після чого захопив Болхов, Бельов, підступив до Лихвина (місцевий гарнізон зміг відсидітися за укріпленнями), взяв Перемишль. У листопаді стояв під Ржевом.

Тактика бою

Розробив власну тактику бою і спосіб організації війська з легкої кінноти, яка отримала назву «лісовчики». Намагався діяти окремо від основних сил.

Смерть

Раптово помер під Вязьмою, впавши з коня. За іншою версією, помер під Стародубом від паралічу, під час огляду новобранців свого загону. Після його смерті управління загоном перейшло Станіславу Чаплинському.

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.