Ліствянка

Ліствянка селище міського типу в Іркутському районі Іркутської області Росії. Адміністративний центр Ліствянського міського поселення.

Ліствянка
рос. Листвянка

Координати 51°51′11″ пн. ш. 104°52′55″ сх. д.

Країна  Росія[1][2]
Регіон Іркутська область
Перша згадка 1772
Висота центру 470 м
Населення 1952 осіб (1 січня 2018)[3]
Телефонний код 39544
Поштовий індекс 664521, 664520
GeoNames 2020744
Ліствянка
Ліствянка (Росія)
Вид на Листвянку в грудні

Етимологія

Свою назву Ліствянка отримала по модринах (рос. лиственица), зростаючим на розташованому поруч Модриновому мисі. Крім того, до початку 20 століття офіційна назва селища було «рос. Лиственничное». Поступово, під впливом спрощено-сленгових назв, було змінено і офіційна назва на «Ліствянка».

Географія

Ліствянка. 1991 рік.

Ліствянка розташована праворуч витоку річки Ангари і витягнута на північний захід уздовж озера Байкал на 5 км.

У Ліствянці в Байкал впадають кілька струмків і річок, найбільша з них Крестовка.

Історія

Дата виникнення Листвянки точно не відома. Вважається, що поселення стихійно виникло на самому початку XVIII століття, в 17011725 рр. Першими жителями були вільні переселенці, вільні козаки, біглі засланці.

Основні події
Ліствянка. Вид згори на витік Ангари в середині квітня

В 1873 р. Ліственічное є селом Іркутського округу Іркутської губернії.

У 1874 р. тут проживало близько 200 чоловік, а на початку XX століття — близько 1 500. Основними заняттями жителів Ліствянки були промисли: мисливство та рибальство.

Дендрологічний парк в Листвянці

Звідси відправлялися в наукові експедиції Бенедикт Дибовський і Бернгард Петрі, тут жили і працювали багато видатних дослідників Байкалу. Лімнологічна станція, яка була побудована в Ліствянці, дала початок Лімнологічному інституту АН СРСР.

1 липня 1934 а Президія ВЦВК присвоїла Ліствянці статус селища міського типу.

Після будівництва Іркутської ГЕС 50-х роках ХХ століття, прибережна територія селища потрапила в зону затоплення, у результаті чого первісна дворядна забудова головної вулиці перетворилася в однорядну.

Берег Байкалу в Листвянці

З 5 липня 1984 року по 2 серпня 1995 Ліствянка входила до складу Жовтневого району міста Іркутська.

Клімат

Незважаючи на те, що Іркутськ знаходиться всього в 65 км від Ліствянки, клімат цих двох пунктів різниться. В Листвянці він має риси морського, хоча офіційно вважається різко контінентальним. Величезні водні маси озера Байкалу в літній період прогріваються до глибини 200–250 метрів і, як акумулятор, накопичують велику кількість тепла. Тому зима в Листвянці значно м'якше, а літо прохолодніше, ніж в Іркутську, Улан-Уде і інших сибірських містах. Також холодніше навесні і тепліше восени.

Мінімум опадів припадає на січень-березень. Максимум на липень-серпень.

Джерела

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.