Літературна премія «Берег надії» імені Василя Симоненка

Літературна премія «Берег надії» імені Василя Симоненка обласна літературна премія для вшанування пам'яті поета Василя Симоненка та заохочення професійних і непрофесійних літераторів, які проживають в Україні та за її межами, до нових творчих пошуків у галузі літератури, до створення високохудожніх літературних творів громадянського звучання, спрямована на відродження духовності, на побудову незалежної демократичної України.

Літературна премія «Берег надії» імені Василя Симоненка
Країна  Україна
Тип Черкаська обласна премія неурядових організацій
Вручається: літераторам, творчим діячам
Підстава здобутки у галузі літератури
Статус вручалася до 2014 року
Нагородження
Засновано: 1986 р. як обласна літературно-мистецька премія імені Василя Симоненка[1]
премія відродилася 17.12.1993 як обласна літературно-публіцистична премія «Берег надії» імені Василя Симоненка[2]
Перше: 1986
Останнє: 2013
Нагороджено: 20
Нагороджені:
Черговість

Історія премії

Заснована вперше у 1986 році як щорічна обласна літературно-мистецька премія імені Василя Симоненка. Співзасновниками виступили бюро Черкаської обласної організації Спілки письменників України та президія правління Черкаської обласної організації Добровільного товариства любителів книги України.

Лауреати визначалися лише в 1986 році. У 1994 році за рішенням Черкаської обласної ради премія відродилася як обласна літературно-публіцистична премія «Берег надії» імені Василя Симоненка. Присуджується щорічно в день народження поета 8 січня, починаючи з 1995 року.

У 2000, а потім у 2007 році в Положенні про премію сталися суттєві зміни: з літературно-публіцистичної вона стала лише літературною, але географія претендентів на премію значно розширилася. Тепер ними можуть бути професійні письменники і непрофесійні літератори, які проживають в Україні та за її межами.

З 2000 року премія мала назву — обласна літературна премія «Берег надії» імені Василя Симоненка. З 2007 року — це обласна літературна премія імені Василя Симоненка.

Порядок присудження і вручення премії

Вік учасників — необмежений. Присуджується один раз на рік до дня народження Василя Симоненка — 8 січня, вручається в місті Черкаси. Конкурс на здобуття премії оголошується 1 липня. Прийом робіт на конкурс закінчується 1 грудня. Підбиття підсумків конкурсу завершується до 15 грудня[3].

Розмір премії — 15 000 грн. (до 2012 р. — 3 000 грн.)[4].

2014 року цю премію об'єднано із заснованою 2012 року Всеукраїнською літературною премією імені Василя Симоненка.

Лавреати

1986 — письменник Федір Моргун (м. Черкаси) за збірку поезій «Час віддарунку»; артист Черкаської обласної філармонії Юрій Смолянський (м. Черкаси) за концертні програми та популяризацію творчості Василя Симоненка[5].
1995 — письменник Сергій Носань, режисер Алім Ситник, актор Андрій Жила (м. Черкаси) за виставу «Остання мить» у постановці Черкаського обласного музично-драматичного театру ім. Т. Г. Шевченка[5].
1996 — письменник Микола Негода (м. Черкаси) за збірку поезій «Чорний біль» та драматичну поему «Гетьман»[6][5].
1997 — письменник Олекса Озірний (м. Звенигородка) за збірки поезій «Проща» та «Козацький цвинтар»[5].
1998 — письменник Іван Дробний (м. Золотоноша) за збірку поезій «Груша серед поля» та літературознавчі й публіцистичні виступи в обласній та республіканській періодиці[7][5].
1999 — творча група облтелерадіокомпанії — автор сценаріїв Катерина Таран, режисер Олександр Підгаєвський, оператор Олександр Таран (м. Черкаси) за відеофільми «Груша серед поля», «Під вітрилами світанків», «Обличчям вперед»[5].
2000 — письменник, журналіст Григорій Білоус (м. Черкаси) за збірку поезій «Терноцвіт» і документально-публіцистичні відеофільми[5].
2001 — поетеса Наталя Віргуш (м. Черкаси) за збірки поезій «Золоті сліди» та «Дорога до світла»[5].
2002 — поет Олекса Лищенко (м. Черкаси) за збірки віршів «Крутозлами» та «Екзамени волі»[5][8][5].
2003 — письменник, літературознавець Михайло Слабошпицький (м. Київ) за книгу історичних ессе «З голосу нашої Кліо»[9][5].
2004 — письменниця, літературознавець Валентина Коваленко (м. Черкаси) за книгу поезій та прози «Трунок Сварожого рога»[5].
2005 — поет Ігор Забудський (м. Черкаси) за книгу поезій «Завтра моє»; поет Петро Поліщук (м. Умань) за збірку поезій «Любосвіт»[10][5].
2006 — журналіст Микола Сніжко (м. Черкаси) за книгу спогадів «Оводи Василя Симоненка»[5][11].
2007 — письменник, літературознавець Василь Пахаренко (м. Черкаси) за книги «Віті єдиного древа. Україна Східна і Західна в апокаліпсисі ХХ ст.» «Як він ішов» (Духовний профіль Василя Симоненка на тлі його доби)[5].
2008 — письменник Михайло Іванченко (с. Гусакове, Звенигородський район) за роман-хроніку «Дума про Вільних Козаків»[5]; поет, перекладач, прозаїк Валерій Кикоть (м. Черкаси) за книгу поезії і прози «Квітка у вогні»[5]; фотокореспондент Ігор Осадчий (м. Черкаси) за фотолітопис життя і творчості Василя Симоненка[5].
2009 — поетеса Валентина Кузьменко-Волошина (м. Черкаси) за збірку віршів «Квітка любові»; поет Микола Тютюнник (м. Первомайськ Луганської обл.) за історичний роман у віршах «Маруся Богуславка»[5].
2010 — поет Василь Місевич (Чернівецька область) за збірку віршів «Росою тиша миє очі»[5][12].
2011 — поет Леонід Даценко (м. Черкаси) за збірку віршів «І янгол з автоматом на плечі»[5].
2012 — поет Сергій Руднєв (м. Черкаси) за збірку віршів «Жарини слів»[5][13].
2013 — письменник Юрій Тупицький (с. Воронинці, Чорнобаївський район) за збірку повістей «Далекий поклик любові»[4][5].

Примітки

  1. Обласна літературна премія імені Василя Симоненка.
  2. ЧЕРКАСЬКА ОБЛАСНА РАДА Р І Ш Е Н Н Я від 17.12.93 № 16-21 «Про встановлення щорічної обласної літературно-публіцистичної премії „Берег надії“ ім. Василя Симоненка»
  3. імені Василя Симоненка (обласна премія Черкаської області)
  4. У Черкасах відзначили лауреатів обласної та всеукраїнської премії Симоненка
  5. ЧЕРКАСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ НАЦІОНАЛЬНОЇ СПІЛКИ ПИСЬМЕННИКІВ УКРАЇНИ
  6. Життєвий шлях видатного українського поета та письменника Миколи Негоди
  7. Дробний Іван Семенович. Архів оригіналу за 2 квітня 2015. Процитовано 8 березня 2015.
  8. Лищенко Олексій Костянтинович. Архів оригіналу за 2 квітня 2015. Процитовано 8 березня 2015.
  9. Михайло Слабошпицький
  10. Забудський Ігор Володимирович
  11. СТАТИ ЖУРНАЛІСТОМ МИКОЛІ СНІЖКУ ДОПОМІГ ВАСИЛЬ СИМОНЕНКО
  12. Буковинського поета Василя Місевича удостоєно премії ім. Василя Симоненка
  13. Лауреатом «номенклатурно»-Симоненківської премії в 2012 році став Сергій Руднєв

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.