Лієлвардський пояс
Лієлвардський пояс (латис. Lielvārdes josta) або пояс лієлвардського типу (латис. Lielvārdes tipa josta) - елемент національного латиського вбрання, який представляє собою пояс, витканий з червоної вовняної та білої лляної нитки[1].
Традиційно пояс близько 5-10 см завширшки і до 270 см завдовжки, він прикрашений складним геометричним орнаментом (до 22 різноманітних комбінацій). Лієлвардський пояс вважається одним з символів латиської культури поряд з такими символами, як Аусекліс, і включений до Культурного канону Латвії[2].
Походження та розповсюдження
В якості орнаментального зразка ліелвардскій пояс зародився приблизно в середині XIX століття . Історично пояси такого типу були поширені в Лієлвардскому, Огрському, Кегумському краях та решті регіонів, що омиваються Даугавою .
Схожі орнаменти та візерунки (на поясах[3], рушниках[4], рукавах сорочок[5], рукавичках[6][7] ) зустрічаються у фіно-угорських народів Росії, зокрема у комі[8] .
Латвійський кінорежисер Ансіс Епнерс в 1980 році зняв фільм «Лієлвардський пояс», в якому він стверджував, що в візерунковому орнаменті закодовані принципи побудови Всесвіту[9].
Примітки
- Тайны Латвии: Лиелвардский пояс
- Lielvārdes josta(латис.)
- Традиционная символика в славянской вышивке и обереги
- Pусский орнамент
- Кирсанова Т. В., Оленева О. Ф. Традиционный орнамент Уфтюги. Ткачество и вышивка. — Вологда, 2006, 100 c.
- Северное узорное вязание.
- Северный цветной узорный орнамент в вязании. Архів оригіналу за 26 лютого 2012. Процитовано 22 травня 2016.
- Климова Г. Н. Текстильный орнамент коми — Коми-Пермяцкое кн. изд-во, 1994, 130 c.[недоступне посилання з Июль 2018]
- Александр Носович, «История упадка. Почему у Прибалтики не получилось», Litres, 2017, ISBN: 9785040054572