Магур Юліан Миколайович

Юліа́н Микола́йович Магур — «Марко» (28 липня 1928, Борислав 28 квітня 1994, Львів) — діяч ОУНз, зв'язковий УПА із закордонням, розкритий, навколо нього довго велася шпигунська гра.

Магур Юліан
Народився 28 липня 1928(1928-07-28)
Борислав
Помер 28 квітня 1994(1994-04-28) (65 років)
Львів
Громадянство  Польща УРСР Україна
Діяльність політик
Alma mater Філологічний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка
Партія Організація українських націоналістів

Життєпис

1941 року відправлений на примусові роботи до Німеччини, після її капітуляції потрапив у табір для переміщених осіб. У деяких джерелах йдеться, що з 1944 року служив у «СС-юнаках».

Від 1948 року проживав у Великій Британії. Став членом Союзу Українців Британії — СУБ, його вибрали головою осередку. Також вступив  до Спілки Української Молоді — СУМ. Обирався членом ЦК СУМу, ОУН(б), працював освітнім референтом підрайону. 

Богдан Маців та «Горислав» — керівники члени ЗЧ ОУН викликали Юліана Магура до Манчестера. Як член Закордонних Частин ОУН, на початку 1951 року зголосився до підпільної праці в Крайовому Зв'язку. Закінчив вишкіл на радиста, перекинений до Польщі зі ще двома підпільниками на повітряній кулі з острова Бергольм. У 1953 році перейшов нелегально в Україну.

На той час лінія зв'язку вже була під наглядом польської СБ та КДБ, однак його не арештовують.

Радиста «Чорнота» (Мирон Матвієйко), з яким парашутувався, схопило КДБ. По кількох тижнях роботи в підпіллі Юліян зорієнтувався, що довкола не все гаразд, у депеші по радіостанції повідомляє КЗ умовленим знаком, що він і оточення є під наглядом КДБ, а вже 13 грудня 1953 року арештований.

Почалася гра спецслужб, проводив її під керунком радянських спецслужб до 1961 року.

Оперпрацівник НКВД-КДБ Ігор Купрієнко у своїх спогадах писав, що його довгий час «делікатно» виховували агенти-бойовики на легендованій «базі підпілля». Після передачі радіограми у Франкфурт про припинення зв'язку на зиму, його відразу арештували.

Досить цікавою видається версія спецслужбіста про культурний стрес як шлях до покаяння — він у своїх спогадах пише, що того ж дня Юліяна спецлітаком перекинули до Києва, і, після перегляду опери «Запорожець за Дунаєм», схвильований Магур на ранок попросив ручку та папір.

У 1958–1963 роках навчався у Львівському державному університеті — англійська філологія, вчителював у школах.

1962 року вийшла в СРСР його «покаянна» книжка — «ОУН - ярмарок по продажу шпигунів» — написана з Василем Малисевичем та Володимиром Небесним.

У радянських джерелах писалося, що він одразу перейшов до радянської влади.

Помер несподівано у Львові — мав серцеву недугу. Пам'яті його написав допис Василько Святослав «До доброї пам'яті друга Юліяна».

1996 року побачила світ книга з передмовою Святослава Василька «Про себе і КДБ розповідає “Марко”», що побачила світ у львівському видавництві «Поклик сумління».

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.