Мадагаскарська плита
Мадагаскарський щит — складають породи катархею, нижнього і верхнього архею і протерозою. Катархей (масиви Масура і Антонжіль, або Антунгіла) представлений ортогнейсами, мігматитами і неузгоджено їх перекриваючими метаморфічними породами (гнейси, кварцити, амфіболіти, піроксеніти). Переважають сірі гнейси. Аналоги цих комплексів розвинені в південній і в центральній частині острова. До катархейських порід приурочені родовища хромових, уранових, залізних і торієвих руд, флогопіту тощо. Пояси зеленосланцевих порід верхнього архею розвинені на півночі та крайньому півдні острова і складені переважно амфіболовими гнейсами і амфіболітами. Характерні інтрузії ультраосновних порід і розшарованих габроїдів з родовищами хромових руд, виявами нікелевих, мідних і платинових руд. З верхньоархейськими породами пов'язані також родовища і вияви свинцево-цинкових, залізних руд і золота.
Рифтогенез Сомалійського басейну розпочався наприкінці карбону 300 мільйонів років тому, як складова рифтової системи Кару, суперконтинент Гондвана починає руйнуватися в середині юрського періоду (близько 167 мільйонів років тому) і уздовж зони розлому Дейві, коли Східна Гондвана, що включала Антарктиду, Мадагаскар, Індію та Австралію, почала відокремлюватися від Африки, Східна Гондвана стала окремою близько 115-120 мільйонів років тому, коли Індія почала рухатися на північ[1]. У період 84-95 мільйонів років тому рифтогенез відокремив Сейшельські острови/Індію від Мадагаскару.
Складові
Мадагаскар був розташований у центральній частині суперконтиненту Гондвана. Як складова частина Східно-Африканського орогенезу, утворено під час неопротерозою - кембрію, що має відбиток на геологію центрального та північного Мадагаскару.[2]
Весь острів можна розділити на чотири тектонічні та геологічні одиниці:[3] блок Антонжіль, блок Антананаріву, пояс Бекіли на півдні та пояс Бемаріво на півночі.
- Блок Антонжіль складається з гнейсу віком 3.2 млрд. років з інтрузіями гранітів, який зазнав зеленосланецевий метаморфізм.
- Блок Антананаріву складається з гнейсу віком 2,5 млрд. років, з прошарками гранітоїдів і габро, що зазнали метаморфізму до рівня грануліту.
- Пояс Бемаріву має дві області, метасементарні гнейси у південній частині та гранітні куполи на півночі.
- Пояс Бекіли складається в основному з осадових протолітів, гранулітів та амфіболітових гнейсів.
Блоки у північній частині острова складаються з архейського кратонічного матеріалу[3]. Блок Антонжіль історично пов'язаний з кратоном Дхарва Індія.[3]
У центральній частині острова є осадові формації з африканських та індійських континентальних шельфів. Це формація Ітремо, яка також містить інтрузивній матеріал з блоку Антонжіль. Блок Ітремо зазнав орогенез у складі Мадагаскару ~ 700 млн. років тому.[2]
Рифтогенез
Мадагаскарська плита зазнала дві великі події рифтогенезу під час розпаду Гондвани. По-перше, вона відокремила від Африки близько 160 млн років тому, по-друге від Сейшельських островів та Індії 66–90 млн років тому.[4]
Перша подія рифтогенезу, відокремлення від Африканської плити, спричинило переміщення вздовж хребта Дейві, що у Мозамбікському каналі на захід від сьогоденного узбережжя острову. Рифтінг також пов'язаний з великими деформаціями, а також вулканізм у пізній крейді і кайнозої (від еоцену до міоцену).
Друга подія рифтогенезу викликала вулканізм у південній частині острова, а також на півдні, наприклад, на острові Маріон[4]. Вулканізм був настільки великим, що наприкінці крейди Мадагаскар, можливо, був повністю покритий базальтами повенями від вулканізму, пов'язаного з цим другим рифтогенезом.[4] Саме наприкінці крейди Мадагаскар став повністю ізольованим від будь-якого іншого континенту.
Сучасна тектоніка
Мадагаскар залишається сейсмічно і вулканічно активним. Найбільш сейсмічно активний район знаходиться під плато Анкаратра в центрі острова, який зазнав землетруси магнітудою 5,2 і 5,5 у 1985 і 1991 роках. Пасмо біля узбережжя, є продовженням Східно-Африканської рифтової зони.[5]
Плато Анкаратра містить велике вулканічне поле з вулканічними конусами і великими потоками. Вулкан діяв від неогену до четвертинного періоду. На північному заході розташовані нещодавно активні Коморські острови, вулканізм яких пов'язаний з гарячою точкою[4].
Мадагаскарська плита зараз рухається в основному разом з Африканською плитою, тому деякі науковці вважають, що її не слід розглядати як незалежну плиту[4].
Примітки
- Plummer, P. S., and E. R. Belle (1995), Mesozoic tectono–stratigraphic evolution of the Seychelles microcontinent, Sedimentary Geology, 96, 73–91.
- Collins, Alan S., and Brian F. Windley. "The tectonic evolution of central and northern Madagascar and its place in the final assembly of Gondwana." The Journal of Geology 110.3 (2002): 325–339.
- Wit, Maarten J. de. "Madagascar: heads it's a continent, tails it's an island." Annual Review of Earth and Planetary Sciences 31.1 (2003): 213–248.
- Kusky, Timothy M., Erkan Toraman, and Tsilavo Raharimahefa. "The Great Rift Valley of Madagascar: An extension of the Africa–Somali diffusive plate boundary?." Gondwana Research 11.4 (2007): 577–579.
- Grimison, Nina L., and Wang‐Ping Chen. "Earthquakes in the Davie Ridge‐Madagascar region and the southern Nubian‐Somalian plate boundary." Journal of Geophysical Research: Solid Earth (1978–2012) 93.B9 (1988): 10439-10450.