Мадейра (річка)

Течія

Утворюється від злиття двох річок — правої Маморе та лівої Бені, які починаються зі східних схилів Андів. У верхній течії обтікає Бразильське плоскогір'я, утворюючи пороги та водоспади. Біля міста Порту-Велью (Бразилія) входить в межі Амазонської низовини і до гирла має спокійний характер течії. В нижній течії від Мадейри відділяється вправо рукав Кануман (400 км), який самостійно впадає до Амазонки. При цьому утворюється острів Тупінамбаранас.

Основні характеристики

Довжина річки становить 1 350 км (з Маморе — 3 380 км).

Площа басейну 1 420 000 км².

Середні витрати води становлять 30,5 тис. м³/с.

У гирлі, Мадейра — має середній стік води — 536 км³/рік, що становить приблизно 7,5% стоку Амазонки (для порівняння — це у 10 разів більше стоку Дніпра). Це робить Мадейру одною з найбільш повноводних річок світу. Середній внесок Болівійських Андів становить 132 км³/рік, або близько 25% повного стоку Мадейри. Живлення дощове. Межень в період з червня по листопад, паводки навесні.

Фауна

Систему річки Мадейра населяє окремий підвид амазонського річкового дельфіна Бото.

Використання

Протягом сезону дощів рівень води у річці піднімається більш ніж 15 м, так що океанські судна можуть підніматися до міста Порту-Велью, на відстань 1 070 км від гирла. Протягом сухих місяців річка судноплавна на тій самій відстані тільки для човнів з осадкою до 2 м. Порожиста ділянка у верхів'ї перериває наскрізне судноплавство. В обхід збудовано залізницю Мадейра-Маморе довжиною 365 км, яка з'єднує міста Порту-Велью та Гуажара-Мірін.

У липні 2007 року бразильським урядом був схвалений план будівництва двох гідроелектричних станцій на Мадейрі, що викликало гарячі протести багатьох природоохоронних груп.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.