Стік

Стікгідрології) процес стікання дощових і талих вод у водойми і зниження рельєфу під дією сили тяжіння (гравітації).

Опис

У вузькому розумінні — кількість води, що стікає з водозбору за певний проміжок часу. Проходить як по земній поверхні (поверхневий стік), так і в товщі земної кори (підземний стік).

Поверхневий стік — стік води атмосферних опадів з певної території в річки. Поверхневий стік поділяється на схиловий стік і русловий (річковий). Процес стоку — складова ланка кругообігу води на Землі.

Підземний стік — рух підземних вод від області живлення до областей розвантаження під дією гідравлічного напору або сили тяжіння у процесі кругообігу води в природі. В загальному - кількість підземних вод, що стікає з певної території. Підземний стік характеризується коефіцієнтом, що показує, яка частина атмосферних опадів йде на живлення підземних вод, а також витратою, модулем, об'ємом.

Графічна зміна стоку річки в часі виражається гідрографом та сумарною кривою стоку. Величина і режим стоку залежать від водного балансу водозборів (опадів, випаровування), характера рельєфу і геологічної будови, ґрунтового покриву і рослинності території. Стік визначає ерозію, природний дренаж, перенос і відкладення продуктів денудації.

На рівнинах максимум стоку спостерігається переважно в найбільш зволожених лісових зонах. В горах величина стоку зростає до певної висоти здебільшого на навітряних схилах хребтів.

Характерною особливістю стоку є його мінливість у просторі і за часом. У внутрішньорічному ході стоку річки виділяються фази: повені, паводки, межень. На більшості річок України спостерігається весняна повінь, літньо-осіння та зимова межені. На деяких з них можуть виникати осінні паводки.

Відносно рівномірний протягом року стік, що досягається регулюючим впливом водосховищ і ставків, називається зарегульованим.

Приклад — зарегульований каскадом водосховищ стік річки Дніпро.

Величину стоку протягом будь-якого періоду (року, сезону, місяця і таке інше) виражають:

Твердий стік — кількість матеріалу, який транспортується водою, вітром або льодовиком.

Іонний стік — кількість мінеральних хімічних речовиніонній формі), яка транспортується річковою водою.

Об'єми стоку десяти найповноводніших річок світу

Об'єм стоку річки за рік свідчить про її водність.

Нижче наведено таблицю об'ємів стоку десяти найповноводніших річок світу.

НазваОб'єм стоку
за рік, км³
Амазонка, Південна Америка6903
Конго, Африка1445
Янцзи, Азія1080
Оріноко, Південна Америка913
Єнісей, Азія624
Міссісіпі, Північна Америка598
Парана, Південна Америка551
Лена, Азія536
Токантінс, Південна Америка513
Замбезі, Африка504

Див. також

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.