Мадонна Конестабіле

«Мадонна Конестабіле» (чи «Мадона з немовлям») — мініатюрне і, ймовірно, незакінчене зображення Діви Марії і немовляти Христа пензля 20-річного Рафаеля. В цій картині Рафаель вперше звертається до образу Мадонни, який в подальшому стане однією із головних тем його творчості.

«Мадонна Конестабіле»
італ. Madonna Connestabile
Творець: Рафаель Санті
Час створення: 1507—1508
Розміри: 17,5 × 18 см
Висота: 17,5 см
Ширина: 18 см
Матеріал: темпера на полотні, перенесена з дерева
Жанр: сакральне мистецтво
Зберігається: Санкт-Петербург, Росія
Музей: Ермітаж
 «Мадонна Конестабіле»
у Вікісховищі

Вважається останньою роботою, створеною Рафаелем в Умбрії, до переїзду у Флоренцію (художник, швидше за все, залишив її незавершеною у зв'язку з переїздом).

Картина належала сім'ї графа Конестабіле з Перуджу, коли в 1871 році була придбана російським імператором Олександром II. Він подарував картину своїй дружині Марії Олександрівні. З тих пір вона виставляється в зібранні Ермітажу в Санкт-Петербурзі.

Ермітажні роботи старих майстрів сильно постраждали при переведенні з дошки на полотно — звичайна практика в багатьох музеях XIX століття. Однак цей процес приносив і свої відкриття. Нині картина зображує Мадонну за читанням книги — ймовірно, Священного Писання. В 1881, коли картина переводилася на полотно, було виявлено, що спочатку вона тримала в руках не книгу, а гранат — символ пролитої крові і Христової жертви.

Під час ермітажних розпродажів радянського часу картину разом із «Мадонною Альбою» вивезли в Європу, однак, незважаючи на скромність запитуваної ціни, покупця на «сумнівну» роботу знайти так і не змогли.[1] Завдяки цьому «Мадонна Конестабіле» залишилася єдиним полотном Рафаеля в російських зборах[2].

До переведення на полотно одне ціле з картиною становила пишна рама з гротесками, створена в один час з полотном, ймовірно, по малюнку самого Рафаеля.[3] «Мадонна Конестабіле» і зараз виставляється в цій рамі — поруч з такими шедеврами Відродження, як «Мадонна Бенуа» і «Мадонна Літта» Леонардо да Вінчі.

Примітки

  1. Юлія Кантор. Реальність і соцреалізм: Ермітаж у 1917—1941 роках (рос.)
  2. Якщо не брати до уваги «Святе сімейство», яке Кроза свого часу купив у герцога Ангулемского за безцінь, оскільки його брутально переписав французький ремісник.
  3. Мадонна з немовлям (Мадонна Конестабіле)[недоступне посилання з квітня 2019]

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.