Мала Бийгань

Мала́ Бийгань село в Великобийганській громаді Берегівського району Закарпатської області України. Село знаходиться в 12 км від районного центру, та в 2 км від Великої Бийгані, маючи з нею спільну історію.

село Мала Бийгань
Країна  Україна
Область Закарпатська область
Район/міськрада Берегівський район
Громада Великобийганська громада
Основні дані
Засноване 1335
Колишня назва Мала Бейгань, Меле Бігонь, Мала Бийгонь
Населення 1300
Площа 1,875 км²
Густота населення 693,33 осіб/км²
Поштовий індекс 90232
Телефонний код +380 03141
Географічні дані
Географічні координати 48°16′18″ пн. ш. 22°34′42″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
110 м
Місцева влада
Адреса ради 90232 с.Велика Бийгань вул. Центральна, 61
Карта
Мала Бийгань
Мала Бийгань
Мапа

 Мала Бийгань у Вікісховищі

Колишні назви: Мала Бейгань, Меле Бігонь, Мала Бийгонь.

Історія

На північний захід від Малої Бийгані, на правому березі ріки Верке розташоване поселення пізньої бронзи і раннього заліза. На лівому березі Верке, у південно-західній частині села – поселення пізньої бронзи. В районі древніх поселень відкрито в різні часи три скарби пізньої бронзи та раннього заліза. В 1965 році виявлено перший, що складався з чекано-молота і кільця, другий – в 1954 році – з 11 браслетів, третій – в 1969 році – з 8 бронзових предметів. Звідси також походять два браслети.


У ХІ столітті його власниками був рід Бегані, який вимер лише у ХІХ столітті. Протягом цього тривалого періоду Бегані періодично віддавали свої володіння у заставу або у спадок. У 1646 році князь Дьердь Ракоці захопив чотири кріпосних володіння Томаша Бегані. Частина володінь родини Бегані приєднали до Мукачівського замку, а опісля 4 роки Жужанна Лоранфі повернула їх законним власникам. У 1794 році власником володінь Бийгані був Янош Дерчені-Вийг. В наступні часи Бийгань належала Немешів, Шіро і Томпа.

Головною архітектурною пам’яткою села є реформатська церква, збудована у 1805 році, у стилі класицизму.  В 2012 р. в ході наукових досліджень релігійної спадщини Закарпаття в церкві були виявлені  цікаві фрески «Свята Ілона знаходить хрест».

Реформатська церква (1805 р.) в с. Мала Бийгань

В 1992 році у центрі села  було встановлено пам’ятник жертвам сталінських репресій.

Туристичні місця

- пам’ятник жертвам сталінських репресій.

- У селі розташована Свердловина № 5, Свердловина № 99, Свердловина № 274  — гідрологічні пам'ятки природи місцевого значення.

- По дорозі між Великою та Малою Бийганю знаходиться невеличке, але мальовниче озеро.

- На північний захід від Малої Бийгані, на правому березі ріки Верке розташоване поселення пізньої бронзи і раннього заліза.

- На лівому березі Верке, у південно-західній частині села – поселення пізньої бронзи.

- В районі древніх поселень відкрито в різні часи три скарби пізньої бронзи та раннього заліза. В 1965 році виявлено перший, що складався з чекано-молота і кільця, другий – в 1954 році – з 11 браслетів, третій – в 1969 році – з 8 бронзових предметів. Звідси також походять два браслети.

- реформатська церква, збудована у 1805 році, у стилі класицизму.  В 2012 р. в ході наукових досліджень релігійної спадщини Закарпаття в церкві були виявлені  цікаві фрески «Свята Ілона знаходить хрест».

- Мало-Біганське родовище германію — єдине в Україні родовище германію

Див. також

Джерела


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.