Мала Уголька

Мала́ У́го́лька село в Україні, у Закарпатській області, Тячівському районі. Населення становить 1503 особи (2001 р.).

село Мала Уголька
Вигляд на село та довколишні гори
Вигляд на село та довколишні гори
Країна  Україна
Область Закарпатська область
Район/міськрада Тячівський район
Громада Углянська громада
Основні дані
Населення 1503
Поштовий індекс 90517
Телефонний код +380 3134
Географічні дані
Географічні координати 48°10′37″ пн. ш. 23°38′18″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
449 м
Водойми Мала Уголька
Місцева влада
Адреса ради Закарпатська обл., Тячівський р-н, с. Угля, вул. Центральна, буд. 32
Карта
Мала Уголька
Мала Уголька
Мапа

Цікаві факти

Село взяло назву від потоку, де воно було створене у 1864—1865 роках.

Назви у: 1892: Kis-Ugolyka (Malá-Ugolyka) (Hnt.), 1898: Kis-Ugolyka (Hnt.), 1907: Kisugolyka (Hnt.), 1918: Kisugolyka (Hnt.), 1944: Kisugolykavölgy, Мала Уголька (Hnt.), 1983: Мала Уголька, Малая Уголька (ZO).

У селі на річці Малій Угольці зберігся дерев'яний водяний млин. Млин у робочому стані. Господарі млина — місцева родина Яремів. Збудував цей пристрій їх пращур — місцевий мешканець Іван Йосипович Ярема на початку двадцятого століття. Повернувшись із заробітків з Америки, придбав землю біля річки, де і поставив водяний млин. З тих пір його колесо крутилося щодня. Біля млина облаштоване й валило — дерев'яна діжка з отворами, куди з гуркотом падає вода. Колись тут «валяли» теплі ковдри-джерги, які виготовляли у ткацькому цеху в Драгові, а зараз — перуть верхній одяг, ковдри.

Церква св. Дмитра. 1979, 1991.

Як розповідають у селі, дерев'яну церкву збудували на місці старого монастиря. У 1951 р. місцеві майстри Микола Куричка та Василь Лесько поклали дерев'яний зруб і він стояв 5 — 6 років, бо влада не дозволяла добудувати церкву, але пізніше все-таки добудували. У 1979 р. зруби дерев'яної церкви обмурували цеглою і таким чином, навіть не змінивши дах, спорудили муровану церкву. У 1991 р. за куратора Петра Немеша Анатолій Гафинець зробив добудову на західному фасаді, а в 1999 р. збудував муровану дзвіницю на місці дерев'яної.

Постаті

Туристичні місця

- У селі на річці Малій Угольці зберігся дерев'яний водяний млин. Млин у робочому стані.

- храм св. Дмитра. 1979, 1991.

- Неподалік села, безпосередньо на околиці лісу знаходиться один з найцікавіших об’єктів Угольки – найбільша печера Українських Карпат “Дружба” (історична назва – “Романія”).

- Карстовий або Кам’яний міст. Це унікальна природна арка, яка утворилася внаслідок карстових процесів, як вважає наука, ще на морському дні

- На північній околиці села розташована контора Угольського лісництва, яке входить до складу Угольсько-Широколужанського заповідного масиву. Біля контори росте лісок славнозвісної псевдотсуги тисолистої — прибулиці з Північної Америки.

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.