Маніпурі (мова)

Маніпурі (মনিপুরি, ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ) мейтей або мейтхей (মেইতেই) — мова народу маніпурі, офіційна мова штату Маніпур, розташованого в північно-східній Індії.

Маніпурі
মেইতেই / ꯃꯤꯇꯩꯂꯣꯟ
Поширена в  Індія,  Бангладеш,  М'янма
Носії понад 1 500 000
1 466 705 в Індії (на 2001)
Писемність Маніпурі[1], Бенгальське письмо[1] і Bengali–Assamese scriptd
Класифікація

Сино-тибетська сім'я

Тибето-бірманські підсім'ї
Центральні куки-чин-нага
Офіційний статус
Офіційна  Індія, штат Маніпур
Коди мови
ISO 639-2 mni
ISO 639-3 mni

Мова поширений також у сусідніх штатах Ассамі, Трипурі, Нагаленді і Західному Бенгалі, а також в Бангладеші (15000 людина, 2003) і Бірмі.

У Індії вказали маніпурі як рідну мову за даними перепису 1991 року 1270216 осіб, з яких 1110134 (84,7%) проживало в штаті Маніпур.

Маніпурі належить до тибето-бірманської підсім'ї сино-тибетської сім'ї мов, і традиційно відноситься до Центральні куки-чин-нага, в якій займає відособлене положення.

Мова тональна, порядок слів SOV.

Маніпурі не слід плутати з мовою бішнупрія-маніпурі, яка належать до індоарійської групи мов і поширена в Ассамі, Маніпур і, деяких регіонах Бангладешу і Бірми.

Офіційний статус

У Індії мова була офіційно визнана і включена 71-ю поправкою у восьмий список Конституції Індії в 1992 році.

В індійських університетах мова викладається як предмет на всіх рівнях (аж до докторського ступеня), крім того, в Маніпурі на ньому ведеться викладання до рівня бакалавра.

Маніпурі є сильним інтегруючим фактором і мовою міжнаціонального спілкування для всіх проживаючих у штаті Маніпур етнічних груп. Носії називають свою мову «мейтей», назва «маніпурі» з'явилася порівняно пізно.

Писемність

Маніпурі має власну писемність, мейтей-майок, яка з'явилася в XI—XII століттях н. е. використовувалась до XVIII століття н. е.. Пізніше вона була витіснена східним нагару (Бенгальське письмо), яке використовується в даний час.

Робляться зусилля з відродження власного письма.

Примітки

  1. Ethnologue — 19 — Dallas, Texas: SIL International, 2016.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.