Маркаколь

Маркако́ль, Маркакуль, — озеро на Алтаї, Казахстан.

Маркаколь
каз. Маркаколь көлі
рос. Маркаколь озеро
Маркаколь
48°45′ пн. ш. 85°45′ сх. д.
Розташування
Країна  Казахстан,  Російська імперія і  СРСР
Регіон Східноказахстанська область
Розташування Східний Казахстан
Геологічні дані
Розміри
Площа поверхні 449  км²
Висота 1449 м
Глибина середня 14  м
Глибина макс. 30  м
Розмір 38 × 19 км
Довжина 38  км
Ширина 19  км
Берегова лінія ~100  км
Вода
Басейн
Водний басейн басейн річки Об (Карське море)d
Витікають Кальджір
Країни басейну Казахстан
Інше
Geonames 1521110
Маркаколь (Казахстан)
До Маркаколь вливаються понад 100 річок та струмків

 Маркаколь у Вікісховищі

Розташовано в міжгірській улоговині між хребтами Курчумським на півночі і Азутау на півдні. Південні береги обривисті, північні — низовинні. Коливання рівня менше 1 м (мінімум в жовтні — березні, максимум в червні — липні). Вода прісна, слабо мінералізована, влітку на поверхні прогрівається до 16—17 °C, біля дна близько 7 °C. Замерзає в листопаді, розкривається в травні.

У Маркаколь впадає велика кількість річок, що живляться переважно талими водами. Витікає річка Кальджір (притока Іртишу).

Походження озера Маркаколь пов'язують з однією з льодовикових фаз четвертинного періоду альпійського тектонічного циклу, коли в результаті підняттів і розломів була утворена система сучасних хребтів і міжгірських западин, які зазнали потім впливу заледеніння, сліди якого добре виражені на вододільних частинах Курчумського хребта.

Район складний метаморфізованими породами, прорваними потужними жильними тілами основних базальтоїдних порід і невеликими масивами лужних граніт ів. Ближче до гір на їх схилах ростуть високостовбурні модрини. Озеро багате рибою: Brachymystax savinovi (ленок), харіус. Багато птахів. У прибережних луках гніздяться гагари, пірникозові, качки, чайки та кулики. В лісах навколо озера зустрічаються рябчики, тетереви, глухарі та куріпки.

Клімат в цій частині країни типово-континентальний. Зима сувора, багатосніжна, температура досягає до -55 градусів за Цельсієм. Середньорічна температура -4,1 градуса за Цельсієм (найнижча на Південному Алтаї). Влітку температура повітря піднімається до 29 градусів за Цельсієм. Середня добова температура вище 0 градусів триває 162 дня, нижче 0 градусів — 203 дня.

Галерея

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.