Марля
Ма́рля (фр. marli від давнішого *merlis — «сорт вовняної тканини»)[1] — прозора і разом з тим легка бавовняна тканина. Прозорість і легкість цієї тканини досягається тим, що нитки не прилягають в марлі одна до одної впритул, як у звичайних тканинах, а відокремлюються більш-менш помітними проміжками. За способом вироблення марлю можна поділити на марлю тонку і марлю звичайну (підкладкову).
Використання
Тонка марля, знежирена і вибілена особливим хімічним способом або оброблена карболовою кислотою називається гігроскопічна або карбонізована та застосовується для медичних цілей як перев'язувальний матеріал (для бинтів і т. ін.).
У теперішній час використовується в різних цілях, в тому числі медичних. При використанні як медичної пов'язки, марлю обирають з бавовни. Багато сучасних медичних перев'язувальних матеріалів покриті пористою пластиковою плівкою, яка запобігає прямому контакту і в подальшому зменшує адгезію до рани, а також може бути просякнута фармацевтичними речовинами для прискорення загоєння чи зупинки кровотечі. Марля використовується в палітурних роботах.
Марля звичайна, вибілена або пофарбована в різні кольори, вживається на підкладку до суконь, а особливо апретована (жорстка) йде як підкладка на жіночі капелюхи, платтяні подоли та інше. Також використовується для підклеювання географічних карт.
Див. також
Примітки
- Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
Джерела
- Марля // Большая советская энциклопедия / главн. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — Тома 1–30. — М.: «Советская энциклопедия», 1969–1978. (рос.).