Марш за федералізацію Сибіру

«Марш за федералізацію Сибіру» (рос. «Марш за федерализацию Сибири») — запланована на 17 серпня 2014 року у Новосибірську та інших містах Сибіру акція на підтримку утворення Сибірської республіки в складі Російської Федерації[1], яка мала пройти під гаслом «Досить годувати Москву!».[2] Акція не відбулась через тиск з боку керівництва Росії.

Сибір (блідочервоний) і Сибірський федеральний округ (червоний).

Мета акції

«Марш за федералізацію Сибіру» заплановано провести з метою утворення самостійної Сибірської республіки в складі Російської Федерації задля того, щоб кошти отримані від видобутку корисних копалин Сибіру залишалися в Сибірській республіці для розвитку її інфраструктури, а не вивозилися російськими олігархами за її межі.

Організатором акції є Артем Лоскутов.[3] На думку Лоскутова запланований марш є частково намаганням сформулювати питання про майбутнє Сибіру.[2]

Реакція Кремля

Цей марш завчасно викликав справжній резонанс в російському суспільстві. Генеральна прокуратура і ФСБ Росії заблокували майже всі спільноти зустрічі в соціальних мережах, які швидко набували популярності (1 серпня 2014 року влада Росії заблокувала спільноту вконтакте «Марш за федералізацію Сибіру» та сторінку Артема Лоскутова [4]) і попередили про можливе блокування усіх ресурсів та ЗМІ, як російських, так і за кордоном, які розповсюджували інформацію про цей Марш, зокрема, й українські ЗМІ[5][6][7][8][9][10][11] і заборонили проведення маршу, оскільки, за словами російської влади, «він загрожує непорушності конституційного ладу, територіальної цілісності і суверенітету РФ»[12][13]

Мерія Новосибірська відмовилася узгодити акцію під назвою назвою «Марш за федералізацію Сибіру». Відмова була підписана заступником мера Новосибірська Геннадієм Захаровим й оголошувала, що[14] :

Для забезпечення непорушності конституційного ладу, територіальної цілісності і суверенітету РФ в проведенні маршу відмовити.

Тому організатори акції подали в мерію нове повідомлення про проведення акції під назвою «Марш за непорушність конституційного ладу, зокрема за дотримання державою принципу федералізму, закріпленого в ст.1 і 5 Конституції Російської Федерації».[15]

Позиція ЗМІ

Роскомнагляд виніс попередження 14 ЗМІ про неприпустимість розміщення інформації про «Марш за федералізацію Сибіру» і більшість ресурсів була змушена видалити будь-яку інформацію про цей Марш.[4].

Чиновники Роскомнагляду були звернулися також і до українських ЗМІ з вимогою зняти публікації про марш за Федералізацію Сибіру.[16] Зокрема така вимога надійшла до редакції сайту ТСН.ua, який розмістив публікацію про ініціативу активіста Артема Лоскутова провести "Марш за федералізацію Сибіру". У випадку незгоди зняти матеріал, Роскомнагляд пообіцяв заблокувати доступ до сайту з території Росії. За повідомленням редакції ТСН[17]:

Для того, щоб наші читачі в Росії мали повний доступ до сайту ТСН.ua, редакцією прийнято рішення видалити дану публікацію.

Проте Російська служба Бі-бі-сі відмовилася видаляти зі свого інтернет ресурсу інтерв'ю з російським художником і активістом Артемом Лоскутовим, який виклав свій власний погляд на цей марш.[2][18] Після чого Роскомнагляд надіслав Російській службі Бі-бі-сі повідомлення про обмеження доступу на території Росії до однієї веб-сторінки сайту Російської служби Бі-бі-сі.[16]

Борис Русаков, один з лідерів сибірських самостійників

Інші реакції

Частина прихильників сибірської самостійності у 2014 році емігрували з Російської Федерації в Україну, долучилися до добровольчого руху і взяли участь у війні на Донбасі на українському боці. Один з лідерів сибірських самостійників Борис Русаков, що воював у лавах полку "Азов" на Донбасі, загинув у 2015 році.

На підтримку маршу висловились також активісти з Калінінградської області та Кубані[19].

Див. також

Примітки

  1. У Новосибірську пройде марш за федералізацію Сибіру.
  2. Движение за федерализацию Сибири Російська служба BBC, 2 серпня 2014р.
  3. РФ запрещает упоминать "марш за федерализацию Сибири". Навальный: Это шизофрения (рос.)
  4. Російська генпрокуратура пригрозила обмежити доступ до ТСН.ua через публікацію
  5. У Путіна всіляко намагаються не допустити марш за федералізацію Сибіру
  6. У Росії заборонили проводити марш за федералізацію Сибіру
  7. Російська BBC відмовилась видаляти матеріал про Марш за федералізацію Сибіру
  8. ЗМІ: В РФ можуть заборонити Російську службу BBC
  9. Роскомнадзор вимагав у ТСН.ua зняти публікацію про «марші за федералізацію Сибіру»
  10. Через марш у Сибіру "Роскомнадзор" звертається і до українських ЗМІ
  11. В Росії остаточно заборонили марш за федералізацію Сибіру
  12. Марш за федералізацію Сибіру остаточно заборонили - ЗМІ УНІАН, 5 серпня 2014р.
  13. Марш "За Федерализацию Сибири" хитро переименовали (рос.)
  14. Через марш у Сибіру "Роскомнадзор" звертається і до українських ЗМІ BBC Україна, 4 серпня 2014р.
  15. ТСН на вимогу Роскомнагляду зняли повідомлення про федералізацію Сибіру ТСН, 4 серпня 2014р.
  16. Російська служба Бі-бі-сі відмовилася видаляти анонс маршу за федералізацію Сибіру Архівовано 8 серпня 2014 у Wayback Machine. Європейська Україна, 5 серпня 2014р.
  17. До «маршу за федералізацію» приєднуються Кубань та Калінінград. Еспресо TV. 13 серпня 2014. Архів оригіналу за 21 вересня 2020. Процитовано 3 червня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.