Маслинка срібляста

Масли́нка срібляста (Elaeagnus commutata Bernh. ex Rydb. syn. Elaeagnus argentea Pursh) багаторічна рослина родини маслинкових, також відома під народними назвами дика маслина, маслина, маслинка, масличне дерево, оливка, лох(к)овина, лоховник, срібне дерево, верба оліїста, маслинка, північний фінік, царегра́дська верба́, царегра́дська лоза́, джида́.[1] Харчова, танідоносна, фарбувальна, камеденосна, ефіроолійна, деревинна, фітомеліоративна, медоносна, лікарська і декоративна культура. Вважалося, що ця колюча і дуже запашна рослина оберігало людей від злих духів. Має вигляд куща або невисокого до чотирьох метрів деревця з коричневим гіллям. Листя срібляне, але має більш різноманітний вигляд за маслинку вузьколисту: гостре або затуплене, видовжене або яйцеподібне. Квіти (по одному, два або три) розміщуються в пазухах листя. Квітне маслинка срібляста довше ніж найближча родичка — з травня по липень. Розповсюджена по всій Україні в садках та парках у якості декоративної рослини, проте менше за вузьколисту. Батьківщина — Північна Америка.

Маслинка срібляста
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Розоцвіті (Rosales)
Родина: Маслинкові (Elaeagnaceae)
Рід: Маслинка (Elaeagnus)
Вид:
Маслинка срібляста (E. commutata)
Біноміальна назва
Elaeagnus commutata
Bernh. ex Rydb.

Плоди вживають у їжу в свіжому вигляді, варять узвари та кисіль, які мають лікувальну дію при розладах шлунку, а також з них можна варити навіть кашу. Із плодів можна в промислових масштабах отримати спирт, причому один центнер плодів дає понад 12 л спирту. Особливу пошану маслинка отримала на Кавказі та в Центральній Азії. Місцева назва «пшат». Звідси похідна назва препарату-в'язівника «пшатин», який використовується при лікуванні цілої низки захворювань шлунково-кишкового тракту. Цей засіб вперше був запропонований С. А. Мірзояном, фактично він є висушеною та помеленою мучнистою частиною плодів. При тривалому культивуванню плоди збільшуються, а колючки на гіллі з часом зникають. Тверда щільна бурувато-жовта деревина слугує якісною сировиною для столярних та токарних виробів, тому може використовуватись при виробництві меблів. Камідь, яку отримують при підрізі стовбура, слугує для виготовлення фарб — наприклад, при нанесенні на бавовняну тканину кольорового малюнку з допомогою печатних машинок у текстильному виробництві.

Примітки

  1. Атлас медоносних рослин України / Боднарчук Л. І., Соломаха Т. Д., Ілляш А. М. та ін. — К.:Урожай, 1993. — С.220. — ISBN 5-337-01424-2.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.