Матча

Матча[1][2] (через англ. matcha від яп. 抹茶, まっちゃ, МФА: [matːɕa], маття/маччя — «порошковий чай») — різновид японського пропареного зеленого чаю, розтовченого у порошок розміром 1-3 мкм.

Чай матча поруч з японськими солодощами ваґасі.
Тістечко з чаю матча і бобів адзукі.

Короткі відомості

Матча використовується під час японської чайної церемонії для приготування чаю, а також у японській кулінарії для приготування японських солодощів ваґасі, лікерів або морозива. Вона має гіркуватий присмак і духмяний запах.

Техніка і спосіб приготування матчі були завезені до Японії наприкінці 12 століття з Китаю японським ченцем Ейсаєм. Починаючи з 14 століття китайці перестали використовувати цей вид чаю, проте японці продовжували його споживати. На основі матчі в Японії оформилась своєрідна культуру чаювання, відома як «чайна церемонія». До 18 століття ця культура залишалася елітарною, недоступною широкому загалу.

Чай матча готують шляхом додаванням окропу до чайного порошку і збивання його бамбуковим віничком. Залежно від типу листя, з якого приготована матча, а також співвідношення окропу і порошку, напій поділяють на 2 види: густий чай[3], який має темно-зелений, місцями чорнуватий, колір і гірко-солодкуватий смак, та рідкий чай[4], який має яскравий світло-зелений колір і гірко-в'язкий смак.

Найвідомішими центрами виготовлення матчі в Японії є міста Удзі та Дзьойо у префектурі Кіото, та місто Нісіо у префектурі Айті.

Корисні властивості чаю матча

Проведені дослідження щодо користі чаю матча та його компонентів довели позитивний вплив на фізичне та психічне здоров'я людини.

Напій матча є багатим на катехіни. За деякими даними, у матчі кількість катехінів до 137 разів більша ніж в інших сортах чаю.

Відомо, що вживання матчі може знизити ризик пошкодження клітин і розвитку хронічних захворювань завдяки антиоксидантам.

Споживання цього сорту чаю в наукових дослідженнях пов'язано зі зниженням ризику хвороб серця, зокрема інфаркту.

Існують факти, які свідчать про те, що включення порошку матча до щоденного раціону може захистити печінку.

Доведено також позитивний вплив матчі на концентрацію, покращенням пам'ять, помітний, навіть, ефект релаксації. В офіційному звіті, опублікованому у 2017 році, у Food Research International було виявлено, що люди, які пили саме матчу, сприймали більшу кількість інформації за годину, ніж ті, хто вживали зелений чай.

Якщо набридла кава, можна замінити її більш корисною альтернативою — чаєм матча. Адже за кількістю кофеїну вони ідентичні, але в складі зеленого порошку міститься амінокислота L-теанін. Тому матча не тільки бадьорить, а й після прийому не спостерігається ефекту нервозності — навпаки піднімається рівень дофаміну і серотоніну, які допомагають боротися зі стресом і покращують настрій.

Матча прискорює обмін речовин і сприяє у 4 рази швидшому спалюванні жирів, ніж зазвичай.

Порошок матча активно використовують у косметології, оскільки він захищає від шкідливого впливу ультрафіолету і сповільнює процес старіння.

Матча є хорошим детоксифікатором через високий вміст хлорофілу, який спроможний виводити важкі метали з організму.

Також чай матча лідирує за кількістю клітковини поміж усіх сортів.

Попри те, що матча є дуже корисним для здоров'я, варто пам'ятати про денну норму, яка не повинна перевищувати 1-2 чашки.

Примітки

  1. 5 питань про чай матча: що це і навіщо його пити. The Village Україна. 13 грудня 2017. Спецпроєкти.
  2. Що таке чай матча і чим він корисний. Харчі.інфо. 02/02/2018. Блоги.
  3. яп. 濃茶, койтя
  4. яп. 薄茶, усутя

Джерела та література

  • 茶の湯入門 : 美しい作法が身につく / 小西宗和著. 東京: 高橋書店 , 2005.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.