Тядо
Садо́ (яп. 茶道, ちゃどう / さどう, тядо: садо: «шлях чаю») або Тяною́ (яп. 茶の湯, ちゃのゆう, тяною:, «чайний окріп») — система правил приготування зеленого чаю і чаювання в Японії. Оформилася у 14 столітті, у період Муроматі. Розвинулась як окремий вид мистецтва з другої половини 17 століття. Поширенна серед різних верств населення з 18 століття. Відома у Західному світі як Чайна церемонія.
Історія
Японський архіпелаг знаходиться на сході зони лаврових лісів і чай, як складова рослина цієї зони, міг зростати на його території, однак жодних ознак поширення чаю в Японії природним шляхом в минулому не зафіксовано. Знання ж про техніку вирощування, обробки і приготування чаю потрапили до архіпелагу лише у 9 столітті з Китаю, на початку періоду Хей'ан. Припускають, що культура чаювання з'явилася у Японії після 804 року, коли буддистські ченці Кукай і Сайтьо повернулися зі стажування у китайській імперії Тан на батьківщину. Поштовхом до розвитку цієї культури стала діяльність монаха Ейтю[1], який після 30-річного перебування у Китаї поширював серед аристократів і духовенства двору Імператора Саґи заморський звичай розпиття чаю. Наприкінці 9 століття мода на чаювання зникла, проте у буддистських монастирях столиці залишилась практика поїти ченців чаєм під час всенічних молебнів і служінь як антиснодійним. З цією метою чай вирощували на маленьких чайних садах цих монастирів, а також садах Імператорського палацу.
Тогочасний чай у Китаї і Японії називали «кубиковим»[2]. Під час приготування напою, чайний кубик розкрошували і заварювали у окропі. Проте у 2-й половині 10 століття китайці перейшли від «кубикового» до «порошкового» чаю[3]. Про цей вид чаю згадував у своєму щоденнику японський монах Дзьодзін, який у 1072 році стажувався у китайській імперії Сун. Монах вживав чайний напій як ліки, але повідомляв, що китайці п'ють його як воду і, зазвичай, подають гостям[4]. Популяризацію нового «порошкового» чаю в Японії здійснив дзенівський чернець Ейсай, який у 1168 і 1191 роках перебував на навчанні у Китаї. У трактаті «Записи про лікування чаюванням», який було піднесено сьоґуну Мінамото но Санетомо, він так само наголошував на лікувальних властивостях чайного напою[5].
Культура вирощування чаю в Японії також пов'язана із діяльністю Ейсая. Перший доброякісний японський чай було отримано із привезених ним китайських зерен, які він передав ченцю Мьое, настоятелю столичного монастиря Кодзандзі у місцевості Тоґаноо[6]. Цей чай отримав назву тоґанооського, або «справжнього»[7] і протиставлявся «несправжньому»[8], який вирощували у інших районах країни. У 13 столітті, у період Камакура, вирощування чаю прижилося у сільській місцевості, так що у 14 столітті влада впровадила особливий податок на селян — «чайовий». Поширення чайної культури сприяло появі чайних турнірів[9], на яких учасники дегустували чаї різних виробників та змагалися у визначенні «справжнього» і «несправжнього» чаю. Ці азартні турніри були популярними у середовищі заможних верств населення: аристократії, частини самурайства та купців.
Етикет чайної церемонії закладався працями таких ченців як Іккю Содзюн (1394–1481), — наставник храму Дайтокудзі у Кіото. Один з його учнів Мурата Дзюко (1422–1502) заклав основи чайної традіції завдяки сьоґунові Ісіміцу з роду Асікаґа (1435–1490).
Патріархом сучасної чайної церемонії, яка відома широко в Японії і за кордоном, став сакайський купець Сен но Рікю (1522–1591).
Див. також
- Звичаї та етикет в Японії
- Тецубін — різновид японського чавунного чайника.
Примітки
- яп. 永忠.
- яп. 団茶, дантя. Виготовлявся пропарених листків чаю, розтовчених у ступі і спресованих у формі кульок або кубиків. Використовуйся як ароматна приправа.
- яп. 抹茶.
- 参天台五薹山記: 校本並に研究 / 林文雄著. 東京: 風間書房, 1978.
- 喫茶養生記 (講談社学術文庫 [1445]) / 栄西著 ; 古田紹欽全訳注. 東京: 講談社, 2000.
- Мьое заклав чайний сад у маєтку Удзі, володінні аристократичного роду Коное. Від цього саду веде свій початок сучасні чайні плантації Удзі.
- яп. 本茶, хонтя.
- яп. 非茶, хітя.
- яп. 闘茶, тотя.
Джерела та література
Японською
- 茶道 (岩波講座日本文學) / 小宮豊隆著. 東京: 岩波書店, 1933.
- 茶道古典全集 / 千宗室編. 京都: 淡交新社, 1956—1962.
- 茶道辞典 訂正8版 / 桑田忠親編. 東京: 東京堂, 1959.
- 茶の文化史 (岩波新書 黄-89) / 村井康彦著. 東京 : 岩波書店 , 1979.
- 茶道の哲学 (講談社学術文庫 813) / 久松真一著; 藤吉慈海編. 東京: 講談社, 1987.
- 禅と能楽・茶(禅と日本文化 3) / 熊倉功夫編集・解説. 東京: ぺりかん社, 1997.
- 茶人と茶の湯の研究 / 熊倉功夫編. 京都: 思文閣出版, 2003.
- 茶の湯入門 : 美しい作法が身につく / 小西宗和著. 東京: 高橋書店, 2005.
Російською
- Дзякуан Сонтаку. Записки о дзэнском чае (Перевод, предисловие и комментарии А. И. Игнатовича) // Логос. Философско-литературный журнал. Вып. I. — М., 1991, с. 152—163.
- В. П. Мазурик. Чайная чашка и ее функции в японском чайном действе (тяною) // Вещь в японской культуре. — М.: Вост. лит., 2003, с. 137—168.
- Т. Григорьева. Чайная церемония // Григорьева Т. П. Красотой Японии рожденный. — М., 1993, с. 355—368.
Посилання
- Цяно Ю // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.
- Офіційний сайт дому Омотесен (яп.)
- сайт дому Урасен[недоступне посилання з липня 2019] (яп.)
- Офіційний сайт Кіотського музею чайної церемонії (яп.)