Матія Петар Катанчич

Матія Петар Катанчич (хорв. Matija Petar Katančić; 12 серпня 1750 24 травня 1825) хорватський археолог, філолог, поет, нумізмат, історик часів Австрійської імперії.

Матія Петар Катанчич
хорв. Matija Petar Katančić
Народився 12 серпня 1750(1750-08-12)[1][2][…]
Валпово, Осієцько-Баранська жупанія, Хорватія
Помер 24 травня 1825(1825-05-24)[2] (74 роки)
Буда, Австрійська імперія
Діяльність лексикограф, мовознавець, перекладач, письменник
Галузь історія і археологія
Знання мов латина[1] і хорватська[1]
Конфесія Католицька церква

Життєпис

Син чоботаря. Народився 1750 року в Валпово (Славонія), отримавши ім'я Матія. Обрав для себе духовну кар'єру. Початкову освіту здобув у францисканців рідного міста. Продовжив навчання в освітніх закладах Пенча, Буди, Баї та Сегеду. В результаті вільно володів угорською, грецькою, німецькою, італійською, французькою мовами, латиною.

У віді став новіціатом францисканського ордену, а згодом його ченцем, взявши ім'я Петро (Петар). У 1772—1778 року навчався у богословській школі в Осієку. Тут спочатку отримав чин субдиякона, а потім його було висвячено на священника. У 1778—1779 роках в буді вивчав філософію, естетику й поетику. У 1779 році став професором гімназії в Осієці.

У 1788 році з початком онімечення навчання перебрався до Загребської архігімназії. Тут товаришував з одним з ідеологів хорватського культурного відродження єпископом Максиміліаном Врховачом.

1795 року стає професором археології, античної географії та нумізматики Пештського університету, а також куратором університетської бібліотеки. Втім вже 1800 року через слабке здоров'я пішов посади, оселився в францисканському монастирі в Буді. Тут займався наукою та перекладами. Помер 1825 року.

Творчість

Усі свої наукові праці складав виключно латиною. Був першим хорватським археологом з повною наукової підготовкою. Його цікавили перш за все старовинні пам'ятки, написи і монети. Катанчич є автором праць з археології та історії римських містах у Паннонії, римські провінції в Подунав'ї. Разом з тим стверджував про спорідненість ілліріців та слов'ян, вказував на автохтоність хорватів, як прямих нащадків ілліріців.

Він також автор двох незавершених словників — семантико-етимологічного словника права та латино-хорватського етимологічного словника (Etymologicon illyricum).

Знаний як талановитий поет. Складав гімни у стилі Горація, вірші — у жанрі античної буколіки. Більшість з них, написаних латиною та штокавським діалектом хорватської мови, увійшли до збірки «Осінні плоди» (Fructus autumnales, 1791 рік). Є автором щодо просодії іллірійської мови («Brevis in prosodiam Illyricae linguae animadversio», 1791 рік), де аналізуються метричних зразки поезії, а сам автор виступає за застосування в хорватській поезії латинської метрики. Тут автор демонструє знання давньоримської та давньогрецької міфології й літератури. У 1817 році видав «Книга іллірійську поезію» («De poesi Illyrica libellus ad leges esteheticae precius»), де вперше аналізує хорватську літературу з точку зору естетики.

Важливим доробком є переклад хорватською мовою «Біблії» у 6 книгах (опубліковано 1831 року). Його написано штокавським діалектом хорватської мови.

Автор першого хорватського археологічного трактату «Dissertatio de columna milliaria», де аналізує розкопки античного міста поблизу Осієки.

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Dr. Constant v. Wurzbach Katancsich, Mathias Peter // Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich: enthaltend die Lebensskizzen der denkwürdigen Personen, welche seit 1750 in den österreichischen Kronländern geboren wurden oder darin gelebt und gewirkt habenWien: 1856. — Vol. 11. — S. 30.

Джерела

  • Enciklopedija hrvatske povijesti i kulture. Zagreb, 1980. S. 658
  • Krešimir Nemec; Dunja Fališevac, Krešimir Nemec, Darko Novaković. Leksikon hrvatskih pisaca, 2000., Zagreb
  • Koprek, Ivan, Thesaurus Archigymnasii, Zbornik radova u prigodi 400. godišnjice Klasične gimnazije u Zagrebu (1607. — 2007.), Zagreb, 2007., str. 895., ISBN 978-953-95772-0-7
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.