Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького

Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького — один з університетів у місті Мелітополь, який існує з 1923 року. До складу університету входять навчально-наукові підрозділи: НДІ Біорізноманіття водних і наземних екосистем України, 10 наукових лабораторій, 9 науково-навчальних центрів, навчально-наукова база с. Богатир, Степанівський навчально-науковий польовий комплекс, агробіологічний комплекс.[2]

Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького
МДПУ
46°50′32″ пн. ш. 35°22′42″ сх. д.
Країна  Україна[1]
Розташування Мелітополь, УкраїнаМелітополь
Гасло Alma mater studiorum
Назва на честь Богдан Хмельницький
Засновано 1923
Акредитація IV рівня акредитації  рівня
Ректор Солоненко Анатолій Миколайович
Студентів 5000
Випускники Категорія:Випускники Мелітопольського педагогічного університету
Адреса 72312, м. Мелітополь, вул. Гетьманська, 20
Сайт mdpu.org.ua
 Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького у Вікісховищі

Структура

Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького
Природничо-географічний факультет
Філологічний факультет
Зйомки фільму «Новенький» в МДПУ, за підтримки ректора Солоненко А. М.

Університет готує фахівців на:

  • Природничо-географічному факультеті
  • Навчально-науковому інституті соціально-педагогічної та мистецької освіти
  • Факультеті інформатики, математики та економіки
  • Хіміко-біологічному факультеті
  • Філологічному факультеті

Також у складі університету заочне відділення, відділ магістратури, НДІ біорізноманіття, Інформаційно-комп'ютерний центр, Центр дистанційного навчання, агро-біологічний комплекс, психологічна служба, лабораторія біохімічних досліджень, Центр болгаристики, Центр соціологічних досліджень тощо.

Прем'єра фільму «Очі»

Загальна інформація

Підготовка здійснюється за 20 напрямами (бакалавр) і 36 спеціальностями (спеціаліст, магістр) на факультетах МДПУ — хіміко-біологічному, природничо-географічному, філологічному факультетах. В університеті виконується підготовка бакалаврів, спеціалістів і магістрів.

На 30 кафедрах університету працює близько 300 викладачів, серед яких 36 — докторів наук, професорів, академіків галузевих академій і 187 кандидатів наук, доцентів. Упродовж останніх років суттєво поновлено зміст навчальних планів і програм, запроваджено комп'ютерні технології, кредитно-модульну систему навчання.

Створена в 2000 році система підготовки майбутніх абітурієнтів, включає підготовче відділення, обласний педагогічний ліцей «Творчість», навчально-консультаційні пункти в сільських районах регіону, школу математики та інформатики, Малу академію наук. Щорічно проводяться учнівська університетська олімпіада «Інтелектуал», регіональний конкурс обдарованої молоді в галузі музичного мистецтва, конкурс «Школа майбутнього», обласна конкурсно-пізнавальна програма «Телеерудит».

В університеті реалізується ідея безперервної педагогічної освіти. Щорічно студентами ВНЗ стають випускники Запорізького, Нікопольського, Бериславського педагогічних коледжів, Хортицького багатопрофільного реабілітаційного центру, які входять до складу навчально-методичного комплексу МДПУ.

Кубок ректора

Сьогодні в університеті нараховується 7 навчальних корпусів, бібліотека, 2 спортивних зали, 15 комп'ютерних класів, агробіологічний комплекс на базі якого проводиться навчальна і науково-дослідна робота на рівні сучасних вимог, дендрологічний парк, в якому нараховується близько 150 видів дикорослих і культурних дерев, кінноспортивна школа і авіамобільний комплекс.

Мелітопольський педагогічний університет має 2 студентських гуртожитки та їдальню. Для організації відпочинку та оздоровлення викладачів і студентів працює санаторій-профілакторій, навчально-польова база в с. Богатир, навчально-спортивна база у с. Кирилівка, навчально-науково-польовий комплекс у с. Степанівка.

В університеті активно функціонує система студентського самоврядування. Щорічно проводиться молодіжний фестиваль естрадного мистецтва «Університетські зорі», свято краси і грації «Міс університет» і «Містер університет», фестиваль української народної творчості «Козацькому роду нема переводу». Університетська команда КВН «Тайм-аут» стала срібним призером студентської ліги КВН, джаз-квартет «Саунд-Версія» — багаторазовий учасник Всеукраїнських фестивалів сучасної української естрадної пісні.

Створено Центр культури і мистецтва студентської молоді. Працюють колективи художньої самодіяльності, серед яких 4 народних колективи України: оркестр народних інструментів, ансамбль інструментальної музики «Таврійська пектораль», хорова капела, духовий оркестр. Оркестр народних інструментів під керівництвом професора Ю. М. Бая ставав багаторазовим дипломантом і лауреатом міжнародних конкурсів і фестивалів. Різнобічне життя ВНЗ висвітлюється в університетській газеті «Інтелект».

За наслідками рейтингу Міністерства освіти і науки України серед вищих педагогічних закладів України університет у 2003 році зайняв ІІІ місце, у 2006 — IV місце.

У 2013 році серед університетів України МДПУ посідає 163 місце («ТОП-200 Україна»), 129 місце («Компас»). У рейтингу університетів «Webometrics» у 2014 -  25 місце.

Студенти беруть участь у громадських, культурних, освітніх і наукових заходах міста, регіону та країни[3][4][5][6].

Університет бере участь у багатьох громадських, наукових, культурних проєктах міста, регіону, країни[7][8][9][10].

Історія

1923 рік — перший випуск вчителів вищими педагогічними курсами.

1930 рік — засновано Інститут соціального виховання.

1933 рік — засновано Мелітопольський державний педагогічний інститут.

1977 рік — створення науково-дослідного інституту «Біорізноманіття».

2000 рік — Мелітопольський державний педагогічний інститут отримав статус університету IV рівня акредитації.

За роки існування навчальний заклад підготував понад 30 тисяч спеціалістів, які успішно працюють як в Україні, так і за її межами. У 2004 році колектив університету за вагомий внесок у розвиток освіти в державі було нагороджено Похвальною грамотою Кабінету Міністрів України.

2009 рік — надано ім'я Богдана Хмельницького.

З 25 листопада 2011 року ректором університету призначено доктора філософських наук, професора Молодиченка В. В.

У 2013 році університет відсвяткував 90 років свого заснування.[11]

З 14 листопада 2017 року на посаду ректора  призначено  доктора біологічних наук, доцента, Солоненка Анатолія Миколайовича.[12]

Музей університету

Протягом 1960—1990 років було декілька спроб створити музей історії в інституті. Відкриття нового музею історії університету, створеного за ініціативою ректора І. П. Аносова, відбулось 25 вересня 2003 р. і було приурочено святковій події — 80-річчю навчального закладу.

За декілька місяців була проведена пошукова робота щодо збирання, обробки документальних матеріалів, пам'яток та експонатів, які відтворюють історію навчально-виховної, наукової, культурно-масової роботи університету, його бойової і трудової слави за 80 років. В архівних матеріалах місцевого музею пощастило розшукати унікальні фотографії 30-40-х років. Багато цінних експонатів було зібрано завдяки пошуковій роботі М. В. Донченко.

Зараз музей нараховує близько тисячі експонатів: документи, дипломи, залікові книжки, привітальні адреси, медалі, кубки, фотоальбоми, фото та інші речі. На одному із стендів золотими буквами написані імена видатних випускників університету. Вони відомі не тільки в нашому краї, а й в країна та навіть в країнах СНД.

Наявні експозиції таких унікальних матеріалів, як: віньєтки перших випускників Інституту соціального виховання (1933 р.) та педагогічного інституту (1934 р.). Фотоальбом і диплом випускниці 1936 р. О. М. Соскової передав до музею її син В. М. Дятлов, теж випускник і ветеран праці МДПУ. Родичі випускниці 1937 р. Т. Х. Свідлер передали її диплом з відзнакою та атестат учителя. У сімейних архівах онуків випускників співробітники музею розшукали заяву до вступу в інститут 1944 р. від Л. С. Дроган, хлібну картку студента 1946 р., програму першої післявоєнної наукової конференції 1947 р.

У книзі для почесних гостей залишили свої відгуки такі відвідувачі музею, як гості з Болгарії, США, Канади, також ректори, професори та доценти різних вузів, директори підприємств та інші видатні особи з різних місць України.

Ректори університету

Солоненко А. М., діючий ректор університету.

Видатні випускники університету

Почесні професори

Наукові періодичні видання

  • Збірник наукових праць Азово-Чорноморської орнітологічної станції «Бранта». Виходить з 1998 року, один раз на рік.[16]
  • Науковий вісник Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького. Серія: Педагогіка. Виходить з 2008 року, двічі на рік.[17]
  • Біологічний вісник Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького. Виходить з 2011 року, тричі на рік.[18]
  • Збірник наукових праць «Інформаційні технології в науці та освіті» кафедри інформатики і кібернетики. Виходить з 2004 року.
  • Наукове електронне видання Ukrainian Journal of Educational Studies and Information Technology. Виходить з 2015 року, 4 рази на рік.

Міжнародне співробітництво

Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького співпрацює з такими закордонними ВНЗ та організаціями: Женевський університет, Нижньогородський державний педагогічний університет імені Козьми Мініна, Московський державний педагогічний університет, Таганрозький технологічний інститут, Білоруський державний педагогічний університет імені Максима Танка, Інститут Обчислювальної математики, Северодвинська філія Поморського державного університету ім. М. В. Ломоносова, Інженерно-педагогічний факультет Софіївського технічного університету та ін..

Посилання

Джерела

Примітки

  1. GeoNames — 2005.
  2. Державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького. education.ua.
  3. Данилина, Екатерина. Дебютную короткометражку "Очі" студент из Мелитополя заявил на три кинофестиваля.
  4. Тімофєєва, Л.В. Фінал всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з інформаційних технологій.
  5. У Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького відбувся ІІ етап Всеукраїнської студентської олімпіади зі спеціальності “Музичне мистецтво”. Архів оригіналу за 21 серпня 2016.
  6. Новини студради.
  7. Міжнародний проект «Шкільний вчитель нового покоління». Архів оригіналу за 21.03.2017. Процитовано 21.03.2017.
  8. Проект "Інтеркультурні міста". Архів оригіналу за 21.03.2017. Процитовано 21.03.2017.
  9. Науково-педагогічний проект «Інтелект України» в дії. Архів оригіналу за 21.03.2017. Процитовано 21.03.2017.
  10. Проект "Школа тьюторської майстерності". Процитовано 21.03.2017.
  11. МГПУ приглашает на юбилей. www.mv.org.ua.
  12. Майоров, Виктор (4 февраля 2017). В МГПУ им. Б. Хмельницкого новый ректор (фото) ((рос.)). Процитовано 20.03.2017.
  13. Склад Академії. Архів оригіналу за 21 березня 2017.
  14. Випускники університету. Процитовано 21.03.2017.
  15. Мелітопольський державний педагогічний університет імені Богдана Хмельницького відвідав Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Болгарія в Україні пан Красімір Мінчев
  16. Сборник научных трудов Азово-Черноморской орнитологической станции «Бранта» Архівовано 12 квітня 2012 у Wayback Machine.Перевірено 17.07.2014
  17. Науковий вісник Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького. Серія: Педагогіка Перевірено 17.07.2014
  18. Біологічний вісник Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького Перевірено 17.07.2014
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.