Мернейт

Мернейт (або Меретнейт, Мерітнейт) — цариця з Першої династії Раннього царства Стародавнього Єгипту, перша достовірно відома жінка (не враховуючи маловідомої Нейтхотеп) у світовій історії.

Мернейт
Меретнейт, Мерітнейт
Давньоєгипетський фараон
Панування бл. 2900 до н. е., 
I династія
Попередник Уаджі
Наступник Ден
Тронне ім'я (преномен): Мут-несу — «Мати царя»
Власне ім'я (номен): Мернейт — «Улюблиниця Нейт»





Діти Ден

Життєпис

Ймовірно, була дружиною Джета чи Джера. Мернейт була регентом при своєму малолітньому сині Дені, тому вона іноді вважається першою царицею, що правила, в історії.

Про її правління свідчать похоронні комплекси в Абідосі («Гробниця Y»). Разом з нею було поховано близько 20 людей. Невідомо, чи були вони убиті після смерті цариці чи померли природною смертю і бажали бути похованими поруч з нею. Мернейт була похована поруч з Джетом і Деном. Її могила побудована в тому ж масштабі, що і гробниці видатних царів того часу — 19,2×16,3 м. Дві великі стели були виявлені поруч з місцем її поховання. На них зображено ім'я Мернейт. Проте, її ім'я не оточене серехом, який був символом справжнього царя.

У Саккарі знаходиться мастаба S3503, що в минулому також вважалася гробницею Мерітнейт. Проте, дана гіпотеза сьогодні стає все менш популярною, оскільки наявність другої гробниці для цариці в ту епоху було вельми незвичним явищем, практично всі відомі володарі перших династій ховалися в Абідосі. Стіни цього поховання були виконані у вигляді ніш, а всередині збереглися залишки стародавніх розписів.

Наявність пам'ятної стели цариці Мерітнейт дає привід дослідникам припустити, що ця жінка займала місце значно важливіше, ніж просто виконання стандартних родинних і релігійних обов'язків в ролі дружини єгипетського царя. Як правило, стели такого зразка, особливо за часів перших династій, адресувалися фараонам.

Джерела

  • Джоан Флетчер. В поисках Нефертити. — М. : АСТ: АСТ МОСКВА: ХРАНИТЕЛЬ, 2008. — С. 221. — 2500 прим. — ISBN 978-5-9762-5421-3.
  • Quelques Reines Importantes: Merneith
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.