Мертва мова

Ме́ртва мо́ва (також, згасла або зникла мова) — мова, що не має живих носіїв, для яких вона є рідною. Таке трапляється, коли одна мова повністю заміщається іншою, як, наприклад, коптська мова була заміщена арабською, а багато корінних американських мов були витіснені англійською, французькою, іспанською і португальською мовами.

Мова стає мертвою також в тому випадку, коли вона еволюціює і розвивається в іншу мову або навіть в групу мов. Прикладом такої мови є латинська мова — мертва мова, але є предком сучасних романських мов, староанглійської мови — сучасної англійської.

В деяких випадках мертва мова продовжує використовуватися з науковою і релігійною метою. Таким чином використовуються мови санскрит, латина, староцерковнослов'янська, коптська, авестійська мова (східна староіранська), старотибетська мова, староефіопська (Ґеез) та ін.

Іноді мертва мова може знову стати живою (відродження мови), як, наприклад, сталося з івритом чи менською мовою.

Існує тонка межа між мертвими мовами і стародавніми станами живих: так, давньоруська мова, носіїв якої також немає, мертвою не вважається. Різниця в тому, чи перетекла стара форма мови в нову (нові) цілком, чи вони розщепилися і деякий час існували паралельно. Найчастіше літературна мова відривається від розмовної і застигає в якомусь своєму класичному вигляді, майже не змінюючись в подальшому; коли ж розмовна мова витворює нову літературну форму, стару можна вважати мертвою мовою.

Мова, яка має живих носіїв називається сучасною. Етнологи стверджують, що відомо 6 912 живих мов.[1]

Список

 • Пучикварська мова
 • Серед відомих мертвих мов відомі такі :
  • давньогрецька Мова з'явилася в 800-х роках до нашої ери, а зникла за 300 років до нашої ери.  Знаючи цю мову, можна легко прочитати твори Платона, Сократа, Арістотеля, Гомера, Євріпіда.  Мінусом є те, що  ніхто не говорить вільно нею .
  • латина В V ст. до н. е. латинська мова (самоназва Lingua Latina) була однією з багатьох італійських мов, поширених у центральній частині Італії. Нею розмовляли в області Лацій (сучасна назва — Лаціо), а Рим було одним з міст цієї області. Найбільш ранні написи латинською мовою датуються VI ст. до н. е. Латинська мова є важливим культурним явищем сучасного світу. Без цієї "мертвої мови "неможливо уявити собі сфери людської діяльності. Латинська мова в медицині використовується як міжнародна термінологія анатомії, фармакології, а також при складанні рецептів . Лікарю доводиться зустрічатися з латинською мовою і у повсякденній роботі — при читанні назв хвороб, анатомічних термінів, назв лікарської сировини, назв хімічних сполук і особливо в рецептурі. Сучасний лікар у своїй професійній мові вживає 60 % слів латинського походження . Латинь використовується в медицині, в сучасній Католицькій церкві, в документаціях Ватикану . Досі на латині пишуться дисертації, диспути, молитви, словники .
  • Давньоскандинавська Давньоскандинавська мова з'явилась в 700 році н. е., а зникла в 1300 році н. е. Цією мовою написана германо-скандинавська міфологія «Едда» та інші ісландські міфи, вона вважається мовою вікінгів . На ній часто розмовляли в країнах Скандинавії, в Ісландії, на Фарерських островах, в Гренландії, РФ, Франції та Британії. Давньоскандинавська мова є попередницею ісландської мови .  
  • Єгипетська В першу чергу варто відзначити, що використання терміну «давньоєгипетська мову» вважається неправильним. Що стосується єгипетської, то в даний час  їй  присвоєно статус мертвого. Єгипетська мова використовувалась жителями Стародавнього Єгипту. Сучасні ж єгиптяни спілкуються арабською мовою, яка вважається офіційною .
  • санскрит З'явилась 1500 років до н. е. Зараз використовується в церквах, в якості літургійної мови . Нею написано чимало священних писань . алфавіт складається з 49 букв. до плюсів відносять основу релігійних текстів індуїзму, джайнізму і буддизму. З мінусів — на ньому розмовляють тільки священики і жителі древніх поселень.
  • арамейська мова Арамейська мова (самоназва — ܐܪܡܝܐ Armāyâ/Ārāmāyâ, ארמית Aramit) належить до семітських мов, і переважно виконувала функцію загальноприйнятої мови на Близькому Сході в період приблизно з VII ст. до н. е. до VII ст. н. е., коли її в значній мірі замінила арабська мова. імперська арамейська мова, була основною мовою Перської, Вавилонської та Ассірійської імперій, і поширилася до територій Греції та Індійської цивілізації. Особливості арамейської мови Тип писемності: консонантний алфавіт (абджад) Напрямок письма: з права наліво горизонтально Колись арамейська мова була основною мовою євреїв. У Кумранських рукописах були
виявлені записи арамейською мовою. Арамейська мова дотепер використовується як мова богослужіння в християнських громадах у Сирії, Лівані та Іраку.

Коптська мова з'явилась в 100 році н. е., а зникла в 1600 році н. е. Коптською мовою написана вся література ранньої християнської церкви, в тому числі Наг-Хаммаді.

У ньому зберігаються відомі гностичні Евангелія.

Відомим фактом є те, що коптська мова витіснила арабську в значній мірі

 • біблійний іврит

Біблійний іврит виник більше 900 років до н . е. , а зник у 70 році до н. е.

Старий заповіт написаний цією мовою .

Виникла понад 2800 років до н. е. а зникла близько 500 років н. е.

На акадській мовою розмовляли жителі стародавньої Месопотамії.

Цією мовою написана епопея про Гільгамеша, міф про Еліша і Енума.

Граматика такого мертвого мови нагадує граматику класичної арабської мови. Найчастіше алфавіт вивчається, щоб вразити оточуючих. Але такі значки важко читаються і засвоюються. Тому знайти співрозмовника буде вкрай важко.

  Примітки

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 5 жовтня 2001. Процитовано 25 січня 2007.

  Джерела

  Посилання


  https://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-latinsku-movu

  https://kim.sumdu.edu.ua/index.php/uk/component/content/article/16-prepodavateli/102-latinska-mova-i-suchasnist

  https://linguapedia.info/uk/movi/latyn.html

  https://linguapedia.info/uk/movi/aramejska.html

  This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.