Мері Вігман

Мері Вігман
нім. Marie Wiegmann
англ. Mary Wigman
Ім'я при народженні Marie Wiegmann
Народилася 13 листопада 1886(1886-11-13)[1][2][…]
Ганновер, Королівство Пруссія, Німецька імперія[3][4]
Померла 18 вересня 1973(1973-09-18)[1][5][…] (86 років)
Берлін, НДР[3]
Поховання
Ostfriedhof (Essen)d : 
Країна  Німеччина[6]
Діяльність хораографиня, танцюристка, музична педагогиня, викладачка університету, композиторка
Галузь Танець модерн
Вчителі Рудольф фон Лабан
Відомі учні Lotte Berkd і Dhimahd
Знання мов німецька[1]
Заклад Лейпцизька вища школа музики й театру імені Фелікса Мендельсона
Членство Militant League for German Cultured
Брати, сестри Elisabeth Wiegmannd
Нагороди

Берлінська художня преміяd (1952)

Премія імені Шиллера міста Маннгеймаd (1954)

Напрямок хореографія
IMDb ID 7177196

Мері Віґман (нім. Marie Wiegmann; англ. Mary Wigman; 13 листопада 1886, м. Ганновер, Німеччина 19 вересня 1973, Берлін, ФРН) — німецька танцівниця і хореограф, засновниця європейського експресивно-пластичного танцю «модерн», танцювальної терапії, а також навчання танцю без пуантів. Її вважають однією з найважливіших фігур в історії сучасного танцю.

Біографія

Народилася і виросла в Ганновері в сім'ї успішних комерсантів. Батьки мріяли дати їй гарну освіту, а потім вдало видати заміж. Однак дівчина прагнула свободи, тому така доля її не приваблювала.

1910 відбувся її перший публічний виступ. Того ж року випадок звів її з Емілем Жаком-Далькрозом. Цей швейцарський композитор і педагог прагнув зробити заняття музикою живими і цікавими. В результаті він розробив систему музично-ритмічного виховання (ритмічну гімнастику) — тренувань, що сприяють виробленню абсолютного слуху і здатності до музичної імпровізації. Спеціальну школу ритмічного виховання він відкрив в німецькому місті Хеллерау, куди 1911 року і приїхала вчитися Мері Віґман.[7]

Перші танці почала ставити у Швейцарії. На своєму першому виступі в Цюриху 1916 року Мері Вігман танцювала не музику, а текст. Цим текстом була «Пісня-танець», її улюблена глава з книги Ніцше «Так казав Заратустра». «Так, я провісник блискавки, я важка крапля з хмари: але блискавка ця — надлюдина», — казав Заратустра.[8]

1920 відкрила в Дрездені власну школу — Центральний інститут Віґман. Тут вона поставила серію сольних і групових танців. Спочатку її хореографія викликала здивування, але пізніше у Віґман з'явилися палкі шанувальники.

Вважала, що класичний балет з його округленою, «плинною» пластикою може передавати лише почуття радості та ніжності. Вона ж хотіла висловити в своїх танцях пристрасні, трагічні почуття, тому і рухи повинні були стати сильними, різкими, незграбними; відмовилась від рухів, що традиційно вважалися красивими. Замість звичайної мелодійної балетної музики використовувала звуки барабанів, гонгів, тарілок.

Її сольні та групові постановки ("Жалоба", цикли - "Жертва", "Танці матері", "Сім танців про життя") відрізнялась максимальною напруженістю та динамізмом форм. Вігман приваблювали теми одержимості, пристрасті, страху, відчаю, смерті. В її мистецтві був відсутній пафос протесту, воно виражало образи — символи загальнолюдських емоцій. Ідеї Вігман спричинили глибокий вплив на розвиток танцю модерн, її учениця X. Хольм розповсюдила ідеї Вігман у США.[9]

1930 — вперше приїхала до Нью-Йорка. Протягом декількох років виступала з трупою по всій країні. Виступи спричинили гострі суперечки. Зрештою Віґман отримала визнання публіки, яка оцінила не лише технічну новизну її мистецтва, а і його гуманізм і пафос.

Під час Другої світової війни школу Віґман у Лейпцигу закрили, і їй довелося викладати звичайний класичний танець.

1950 — відкрила нову школу в Далемі, передмісті Берліна.

18 вересня 1973 — померла в Західному Берліні.

Творчість

Творче кредо Мері Віґман містило деякі суперечливі риси: з одного боку — потяг «до людського, жіночного», а з іншого — до «самотності і танцю» як ніцшеанської проблеми.[7]

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.