Микита Кожум'яка
Микита Кожум'яка (іноді Кирило Кожум'яка) — образ народного богатиря змієборця, ім'ям котрого згідно з легендою найменували Переяслав[1], персонаж давнього народного епосу, поширений на території східнослов'янських етносів за часів Київської Русі. Вперше зафіксований київським літописцем у «Повісті временних літ» 6501 (993) року.
Про заснування Переяслава
Після кампанії Володимира Святославича супроти хорватів руському війську довелося виступити на захист південно-східних кордонів від вторгнення печенігів. У цьому першому літописному поданні Кожум'яка — наймолодший з п'яти синів старого ратника. Четверо старших перебували з батьком від початку військової кампанії на Трубежі, по інший бік котрої стало вороже військо. Оскільки сили сторін, імовірно, були приблизно рівні то долю баталії було домовлено вирішити двобоєм.
«Пішов Володимир на Хорватів. А коли вернувся він із війни хорватської, то тут печеніги прийшли по тій стороні од Сули. Володимир тоді пішов супроти них і встрів їх на Трубежі коло броду, де нині Переяславль. І став Володимир на сій стороні, а печеніги на тій. І не наважувалися ці на ту сторону, а ті — на сю сторону. І приїхав князь печенізький до ріки, і викликав Володимира, і сказав йому: „Ти випусти свого мужа, а я — свого. Нехай обидва борються. І якщо твій муж ударить моїм, то не будем воювати три роки, якщо ж наш муж ударить вашим, то будем воювати три роки“. Володимир же, вернувшись у табір, послав по табору бирича, говорячи: «Чи нема такого мужа, який би взявся з печеніжином боротися?» І не знайшовся такий аніде.»
Саме тоді старий вояк пропонує князю викликати до бою свого молодшого сина кожум'яку. Той, перевіривши свої сили здолавши бика, погодився стати на двобій та переміг печенізького богатиря. Володимир, на честь перемоги, заклав на тому броді город і назвав його Переяславлем: від «Перейняв славу отрок той»[2]. З часом, у переважній більшості варіантів, за героєм закріпилося ім'я Микита.
У популярній культурі
- Образ легендарного богатиря широко оспівано в українській літературі (О. Олесь, І.Кочерга, П. Тичина та інші).
- З легендою про нього пов'язують виникнення Змієвих валів[3]
- Микита Кожум'яка (мультфільм, 1965)
- Микита Кожум'яка (мультфільм, 2016)
- "Кирило Кожум`яка". Київ "Веселка" 1981 рік.
Див. також
Примітки
Джерело
- Короткий енциклопедичний словник з культури. — К. : Україна, 2003. — ISBN 966-524-105-2.
- Образ Богатиря в українських народних казках
- Поема «Кирило Кожум'яка». О.Олесь
Посилання
- Микита Кожум'яка // Українські народні казки / [Електронне джерело]. — Режим доступу: https://derevo-kazok.org/mikita-kozhumjaka-ukrayinska-kazka.html
- Олександр Олесь «Микита Кожум'яка» // Казки українських авторів / [Електронне джерело]. — Режим доступу: https://derevo-kazok.org/mikita-kozhumjaka-oleksandr-oles.html