Миколай Ходецький

Миколай Ходецький гербу Огоньчик (Повала) (пол. Mikołaj Chodecki, ? — 1491) шляхтич XV століття, військовик, урядник Королівства Ягеллонів.

Миколай Ходецький
Mikołaj Chodecki
Народився перед 1460<
Помер 1491(1491)
Львів, Львівська земля, Руське воєводство, Королівство Польське
Підданство Корона Польська
Діяльність військовик, урядник
Посада каштелян львівський
Рід Ходецькі (з Ходча)
Батько Станіслав з Ходча
Мати Барбара з Пілецьких
Герб

Біографія

Один з 8-ми синів Станіслава з Ходча (Ходецького) та Барбари з Пілецьких (доньки краківського старости, каштеляна, воєводи Яна Пілецького (з Пільчі).[1]

На час смерті батька (1474 рік) разом з молодшим братом Станіславом не повернув борг (131 флорин) ксьондзу Леонарду зі Львова (отже, був повнолітнім). Борг не виплатили ще через 9 років, брати були «викляті» (відлучені) церковниками-католиками. Ходецькі 1488 року були «братами неподільними», всі носили титул старости галицького (староство було батькові заставлене, але не викуплене). Тому їх часто називали Галицькими. Був з братом Станіславом придворним короля, від якого отримав підтримку. Брали участь у виправі до Коломиї для отримання «голду» (присяги) від молдавського воєводи (господаря) Штефана III, за що отримали від короля 25 жовтня 1485 року у Львові квоту у 400 флоринів. Служив королевичу Яну Ольбрахту під час оборони Руси в січні 1487—1489 роках.

1490 року, правдоподібно весною, дехто Муха, підбурений Штефаном III, вийшов з Молдавії, зібрав коло 9000 русинів, пограбував Снятин, містечка і села до Галича, переправився через Дністер, рушив до Рогатина, в якому перебував Миколай Ходецький (називався власником Рогатина, лат. haeres de Rohatyn). М. Ходецький з невеликим військом розбив «банди» (частина втопилась в Дністрі), Муха з найближчим оточенням врятувався.
Взимку 1490—1491 років татари спустошили Волинь (в основному Володимир), переправились через Бог, доходили до Любомля, Войславиць в Холмській землі. Проти них вийшов король польсько-литовським військом з Любліна, 25 січня догнали їх під Заславом, розгромили. В цій битві відзначився М. Ходецький на чолі посполитого рушення руського, але був поранений в лице татарською стрілою. Від цього помер у Львові, на час смерті мав посади львівського каштеляна, гетьмана Руських земель. Король надав презенти його капелану Марціну на проборство Снятинське. За Мартіном Кромером, мав прізвисько «Земелька» (як керівник земських вояків).

Примітки

  1. Pileccy (01) Архівовано 19 жовтня 2013 у Wayback Machine. (пол.)

Джерела

  • Papee F. Chodecki Mikołaj (†1491) // Polski Słownik Biograficzny. — Kraków : PAU, 1937. — t. III/1, zeszyt 11. — S. 349—350. (пол.)
  • Prszyboś Kazimierz (opracował). Urzednicy wojewodztwa ruskiego XIV—XVIII ww. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk — Łódź : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1987. — S. 97, 318. (пол.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.