Михайло Канарчик

Канарчик Михайло Карлович (* 31.05.1941, Слобідка-Охрімовецька, Віньковецький район, Хмельницька область, + 01.10.1975, Яворів, Львівська область) — майстер яворівського жолобчасто-вибірного різьблення.

Михайло Канарчик народився в селі Слобідка-Охрімовецька на Поділлі (Хмельницька область). Батько — ветеран Другої світової війни. Середню освіту Михайло Канарчик здобув у рідному селі.

Творчість

У 1958—1961 роках  Михайло Канарчик навчався в Яворівській школі художніх ремесел (ШХР) у групі Сави Миколайовича Мельника. Серед учнів групи відрізнявся  креативністю, почуттям гумору і вмінням імпровізувати, що неодноразово демонстрував у художній самодіяльності художньої школи.

Михайло Канарчик за роботою

Його артистизм оцінив директор Яворівського народного театру і режисер Підлісний, який вважав, що майбутнє Михайла на сцені театру[1]. Іншої думки дотримувався Сава Мельник, який бачив його у практичній роботі за різьбою і знав його творчий потенціал. Зокрема дипломною роботою Михайла Канарчика був складний і новий, на той час, виріб — декоративний куманець. Таких виробів ще не виготовляли у Яворівській художній школі. Запропонував ідею майстер і наставник Сава Мельник. Композиція була присвячена засновнику яворівської  жолобчасто-вибірної різьби, Йосипу Станьку. Портрет Станька виконаний на куманці складною технікою процарапування полірувальної поверхні кінчиком скісного різака. Саме такою технікою користувався сам Йосип Станько у виконанні портретних зображень на скриньках.

З 1962 по 1968 рік Мийхайло Канарчик працював у Яворівській школі художніх ремесел (тепер Івано-Франківське ХПТУ-14) на посаді майстра виробничого навчання. Пізніше вчителем образотворчого мистецтва у Яворівській середній школі № 3.

Досягнення

Михайло Канарчик організовував численні виставки різьби у Яворові. В ці роки став визнаним народним майстром.

У 1972 році на республіканському фестивалі самодіяльного мистецтва у Києві  Канарчик був нагороджений дипломом другого ступеня і срібною медаллю. В тому ж році його запросили працювати творчим майстром на Львівський художньо-виробничий комбінат.

За оцінкою спеціалістів, майстерність Михайла Канарчика за короткий час досягла високого професійного  рівня[2]. Його роботам притаманні витончений художній смак та складні технічні прийоми різьблення. Однією з особливостей творчості Канарчика були композиції з довільним розташуванням орнаменту на площині, а також із використанням ритміки орнаменту та проміжків між повторюваними елементами. Такі особливості стали для Михайла Канарчика фактором успіху, і його комбінації були перейняті Львівським художньо-виробничим комбінатом у зразок для тиражування[3].

У 1975 році  творчість Канарчика була презентована у документальному фільмі «Яворівські барви»[4], знятому Львівською кіностудією.

Роботи майстра зберігають у музеях Львова, Санкт-Петербурга, Торонто.

Посилання

  1. Сліпчишин, Лідія (2017). Яворівська художня школа. Львів: Срібне слово. с. 143. ISBN 9789668399374.
  2. Чугай, Раїса (1979). Народне декоративне мистецтво Яворівщини. Київ: Наукова думка. с. 96–97.
  3. Тимків, Богдан Михайлович (2010). Мистецтво України та діаспори: дереворізьба сакральна й ужиткова = The art of Ukraine and its diaspora : sacral and appleid [sic] wood-carving. Івано-Франківськ: Нова Зоря. с. 77–78. ISBN 9789663980423. OCLC 785718501.
  4. Документальний фільм "Яворівські барви", Новояворівськ (1974 р.) (укр.). Процитовано 11 вересня 2019.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.