Молода Лемківщина

Львівська молодіжна громадська організація «Молода Лемківщина» (ЛМГО «Молода Лемківщина») — заснована 2008 року в Львові. Об'єднує шанувальників лемківської етнокультури.

Львівська молодіжна громадська організація «Молода Лемківщина»
(ЛМГОМЛ)
Дата заснування 2008
Тип молодіжна громадська організаці

«Молода Лемківщина» ідейно близька з ЛОО Всеукраїнське Товариство «Лемківщина», працює в його офісі, що на площі Ринок, 17 (4 поверх).

Діяльність

Організація займається збереженням, дослідженням та популяризацією історії та культури Лемківщини як невід’ємного надбання українського культурного спадку.

В організації є гуртки дорослих і дитячих співів[1].

Товариство влаштовує поїздки екскурсійні поїздки, виїзди на лемківські етно-фестивалі як по Україні, так і за кордон.

У «Молодій Лемківщині» є група митців, які влаштовують різноманітні майстер-класи.

Організація має власний сайт, а також блоги у Facebook та Instagram.

У планах «Молодої Лемківщини» — організація походів горами Лемківщини, організація курсів з вивчення лемківської говірки.

Історія

Ідея створення організації сягає середини 2000-х років та фестивалю «Лемківська ватра» поблизу польського села Ждиня. Після однієї з поїздок в офісі ЛОО «Лемківщина» на площі Ринок вперше зібрався молодіжний актив.

Після майстер-класу - спільний обід

У 2007 році в інтернеті з'явився перший заклик до співпраці від «Молодої Лемківщини»[2]. Першою «ознакою життя» «Молодої Лемківщини» ще до офіційної реєстрації була організація лемківського вертепу, особливого оригінальною і майже забутою, як для Львова, говіркою[3]. З цього часу різдвяна коляда зі сценками стала традиційним атрибутом діяльності організації. З вертепом молоді лемки з того часу побували у міській та обласній радах Львова, геріатричному пансіонаті, дитбудинках, на різноманітних підприємствах та у навчальних закладах.

Наступним заходом організації стала етно-вечірка у клубі «Лялька»[4]. Згодом «Молода Лемківщина» постійно долучалася до урочистих заходів з нагоди знаменних дат. Щороку організація також влаштовує поїздки до Польщі на фестиваль «Лемківська ватра» у Ждині.

У 2009 році «Молода Лемківщина» організувала етно-вечірку Андріївські вечорниці у приміщенні театру Леся Курбаса.

Учасники «Молодої Лемківщини» організовують поїздки на Лемківщину, до Польщі й Словаччини, як з екскурсійною, так і з метою відновлення давніх цвинтарів. У 2010 році молоді лемки відновлювали лемківський цвинтар у селі Липовець, де похована родина поета Богдана-Ігоря Антонича.

Етно-вечірку під назвою «Лемківське весілля» товариство провело 2010 року у приміщенні Центру творчості дітей та юнацтва Галичини, відтворивши увесь обряд з дотриманням традицій, майстер-класами лемківського танцю, виставкою лемківських майстрів-ремісників[5].

«Молода Лемківщина» щороку виступає співорганізатором щорічного фестивалю «Гомін Лемківщини»[6], що відбувається у селі Зимна Вода поруч з Львовом. Також активісти товариства щорічно виступали співорганізаторами табору-експедиції Вирій.

У 2013 році товариство прийняло у гості українську молодь зі словацького міста Пряшів — колективи «Карпатянин» і «Сердечко»[7].

З 2014 року «Молода Лемківщина» організовує бардівські концерти, перегляди фільмів, екскурсії.

У 2015 році молодіжна організація у співфінансуванні Львіської міської ради видала мапу «Лемківські місця Львова»[8].

«Молода Лемківщина» першою в Україні з 2016 року почала укладати базу переселенців з Лемківщини. Тоді ж розпочалося створення інтернет-мапи теренів Лемківщини на базі Google Maps. У 2017 році карту розширено Любачівщиною і Перемищиною.

З 2016 року організація веде відеоблог з приготування страв лемківської кухні. У 2017 році в гостях в організації побувала програма Сніданок з 1+1, взявши участь у приготуванні лемківських страв.

У 2017 році з'явилася можливість для внесення коштів від благодійників через інтернет для неприбуткової організації. У липні того року організація долучилася до фестивалю «Ніч у Львові» вечірніми лемко-співами[9].

Голови організації:

  • Андрій Шафран (2008-2009)
  • Тарас Радь (2009-2011)
  • Марія Гудзь (2011-2012)
  • Андрій Стадник (2012-2014)
  • Назар Радь (2014-2015)
  • Олесь Куйбіда (2015-2016)
  • Богдан Сиванич (2016-2018)
  • Микола Крупей (2018-2020)
  • Андрій Пеляк (2020-...)

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.