Монарда

Монарда (лат. Monarda L.) (Червона рута) — рід рослин родини губоцвіті. Включає близько 20[3] видів. Батьківщина — Північна Америка. Використовується як декоративна рослина. Карл Лінней назвав рід на честь ботаніка Ніколаса Монардеса.

Монарда
Монарда двійчаста
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Глухокропивові (Lamiaceae)
Підродина: Nepetoideae
Триба: Mentheae
Рід: Монарда (Monarda)
L. [1]
Типовий вид
Monarda fistulosa
Види

Див.текст

Синоніми[2]

Cheilyctis Benth.
Cheilyctis (Raf.) Spach

Вікісховище: Monarda
Monarda fistulosa
Сорт Монарди 'Panorama'

Ботанічний опис

Однорічні та кореневищні багаторічні рослини. Однорічні стебла жорсткі, прямі, гілчасті, з зубчастим продовгувато-яйцеподібним або ланцетними листками, суцвіття - головки або китиці білих, червоних, лілових чи жовтуватих квітів, що пахнуть м'ятою. Квітують літом, рясно плодоносять.

Добре ростуть на сонячних місцях та у затінку (на півдні - напівтінь створює оптимальні умови для росту і накопичення ефірних олій); віддає перевагу легким вапняковим ґрунтам, на важких, кислих, чи болотистих розвивається слабо. Потрібно вибирати ділянки, захищені від холодних північних вітрів та з достатньою кількістю вологи. Добре реагують на органічні та мінеральні добрива. В посушливих умовах культивують зі зрошенням. У середній смузі зимують без накриття.

Розмножують, в основному, діленням, зрідка насінням, так як при цьому можливе розщеплення, особливо у сортів. Ділення найкраще проводити весною. Багаторічні рослини дають 15 саджанців і більше з 2-3 стеблами. Насіння висівають весною в рядки чи холодні парники nf пікірують. Цвітіння спостерігається на 2-й рік вегетації. На постійне місwе розсаду висаджують на півдні через 45-50 днів після пікірування (зазвичай у травні), у середній смузі - восени. На одному місці культивують до 5 років. Висаджують групами у міксбордерах, кам'янистих садах, використовують на зріз.

Види

Рід налічує близько 20 видів:[2]

  1. Monarda bartlettii Standl.
  2. Monarda bradburiana L.C.BeckМонарда хаотична
  3. Monarda citriodora Cerv. ex Lag.Монарда лимонна
  4. Monarda clinopodia L.
  5. Monarda clinopodioides A.Gray
  6. Monarda didyma L.Монарда двійчаста - невибагливий, кореневищний багаторічник, з численними прямими стеблами до 70-100 см (на Південному березі Криму -до 120) висотою,з ланцетним, загостреним світло-зеленим листям.Квіти трубчасті,дрібні, малинові і лілові,в головчастих суцвіттях. Цвіте у липні-серпні, на півдні - в червні - липні. Часто культивують сорти: Сансет (Sunset), з пурпуровими квітами та Роуз Квін (Rose Queen), з рожевими квітами та ін.
  7. Monarda eplingiana Standl.
  8. Monarda fistulosa L.Монарда трубчастаtypus[4]. — Стебла численні, до 80-90 см висотою.Листя продовгувато-ланцетне. Квіти пурпурові в головчастих суцвіттях. Цвіте в липні - серпні, на півдні - в червні - липні.
  9. Monarda fruticulosa Epling
  10. Monarda humilis (Torr.) Prather & J.A.Keith
  11. Monarda lindheimeri Engelm. & A.Gray ex A.Gray
  12. Monarda luteola Singhurst & W.C.Holmes
  13. Monarda maritima (Cory) Correll
  14. Monarda media Willd.
  15. Monarda × medioides W.H.Duncan
  16. Monarda pectinata Nutt.Монарда гребенева
  17. Monarda pringlei Fernald
  18. Monarda punctata L.Монарда плямиста
  19. Monarda russeliana Nutt. ex Sims
  20. Monarda stanfieldii Small
  21. Monarda viridissima Correll

Примітки

  1. Рід: Монарда L.. Germplasm Resources Information Network. United States Department of Agriculture. 10 вересня 2004. Архів оригіналу за 31 травня 2012. Процитовано 8 жовтня 2011.
  2. Kew World Checklist of Selected Plant Families
  3. Список видів роду Монарда на сайті The Plant List
  4. Index Nominum Genericorum

Посилання

Джерела

  • Определитель высших растений Украины / Акад. наук Украинской ССР; Ин-т ботаники им. Н.Г.Холодного; Редкол.: Ю.Н. Прокудин, Д.Н. Доброчаева, Б.В. Заверуха, В.И. Чопик; Авт.: М.И. Котов, Ю.Н. Прокудин, А.И. Барбарич и др. — 2-е изд., стереот., с незначительными доп. и исправлениями. — К. : Фитосоциоцентр, 1999. — 548 с. — ISBN 966-7459-18-7.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.