Монгольське завоювання М'янми

Монгольське завоювання М'янми відбулося в другій половині XIII століття і включало в себе кілька вторгнень військ Монгольської імперії в царство Паган.

Монгольське завоювання М'янми
Монгольські завоювання
Дата: 1277, 1283 та 1287
Місце: М'янма
Результат:
Сторони
Монгольська імперія Царство Паган

Передісторія

На території сучасної китайської провінції Юньнань перебувала держава Далі, основним населенням якого були тайці. Через проникнення китайців на південь тайцям довелося мігрувати на півострів Індокитай. У середині VIII століття вони з'явилися на території сучасної Бірми і підпорядкували собі місцеві племена п'ю і витіснили монів. В XI столітті там було засновано царство Баган (Паган). В результаті завоювання Китаю, де встановилася династія Юань, монголи в 1253–1254 роках розгромили і державу Далі, що прискорило переселення тайців на півострів і відкрило туди дорогу завойовникам.

Перші зіткнення

Незабаром після проголошення в 1271 році імперії Юань хан Хубілай через правителя провінції Юньнань відправив до правителя царства Паган Наратіхапате послів, які зажадали включення Пагана до складу володінь імперії Юань. Правитель Пагана повинен був з дарами особисто прибути в Ханбалик. Наратіхапат ухилився від цього візиту, викликавши обурення правлячих кіл імперії. У 1273 році в Паган прибула місія, яка привезла лист Хубілая паганському правителю з нагадуванням про підпорядкування імператору і загрозою війни в разі відмови. М'янманські джерела і китайська династична хроніка «Юань-ши» стверджують, що правитель Пагана стратив послів.

У 1276 році пала китайська імперія Південна Сун, що звільнило для військових дій великі маси монгольських військ. Навесні 1277 року війська імперії Юань під командуванням намісника Юньнані Хуту вторглися в межі Пагана; в цьому поході взяв участь Марко Поло. Шістдесятитисячна м'янманська армія зустрілася з кіннотою монголів і загоном озброєним луками гвардії в битві при Нгазаунджані, барвисто описаної знаменитим венеціанцем зі слів очевидця. Слонова кавалерія — головна ударна сила м'янманської армії — потрапила в пастку, і бій було програно.

Наприкінці 1277 року монголи зробили новий похід на Паган з Юньнані під приводом допомоги одному з гірських племен. Була захоплена сильна фортеця Каунсін на його північно-східному кордоні, а також місто Бамо. Розграбувавши цей центр караванної торгівлі, монголи незабаром пішли на територію Юньнані.

Розгром Паганського царства

В 1285 році монголи зазнали поразки у В'єтнамі. Збираючи сили для нового наступу на Дайв'єт, Хубілай не дав в 1287 році дозволу на війну з Паганом. Правитель провінції Юньнань був змушений вести бойові дії проти Пагана на свій страх і ризик.

Єсу Тимуру вдалося взяти столицю країни і окупувати територію аж до Прома. Паган з його храмами та монастирями, пагодами і палацами був зруйнований і відданий вогню. На території, захопленої монголами, була створена адміністративна одиниця Мяньчжун, незабаром перетворена в залежне від Юань державу. На трон в Пагані в 1289 році був посаджений васальний правитель Чосва, і було встановлено розмір щорічної данини.

Джерела

  • «Історія Сходу» (в 6 т.). Т.II «Схід у середні віки» — Москва: видавнича фірма «Східна література» РАН, 2002. ISBN 5-02-018102-1
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.