Мости Стрілецького

Мости Стрілецького
Мости Стрілецького
Відновлений міст Стрілецького через Дніпро на острів Хортиця (1943)
47°49′13″ пн. ш. 35°04′29″ сх. д.
Країна  СРСР
Розташування Запоріжжя, УРСР, СРСР
Галузь застосування залізничний міст
Перетинає Дніпро
Тип конструкції арковий
Відкрито 6.11.1931
Ідентифікатори і посилання

Мости Стрілецького
Мости Стрілецького (СРСР)
 Мости Стрілецького у Вікісховищі

Мости Стрілецького (Константинівські мости) — два мости над Дніпром, що з'єднують через острів Хортицю правий і лівий берег міста Запоріжжя. Існували в середині XX століття. Їх замінили на Мости Преображенського.

Передумови будівництва

Будівництво гідротехнічних споруд ДніпроГЕС, що розпочалося 1927 року, передбачало й зведення мостів через русло Нового та Старого Дніпра, оскільки із затопленням тодішнього Кічкаського моста, залізничну магістраль, що зв'язує Донбас з Криворіжжям, необхідно було перенести в інше місце. На правому березі для потреб ДніпроГЕС вже були залізничні станції «Дніпробуд» та «Канцерівка», а на лівому березі станція «Шлюзова» — працювали вони з повним навантаженням. Від станції «Шлюзова» почали будувати залізничну колію до берега Нового Дніпра. Ту ж роботу проводили від станції Канцерівка й на самій Хортиці. Магістраль перетинала острів Хортицю. Коли будівництво залізничних двоколійних шляхів добігало кінця, розпочали зводити мости.

Характеристики мостів

Мости були двоярусні. Верхній ярус — для двоколійного залізничного руху, а нижній шириною 7,75 м — для вантажного та легкового автотранспорту, а також для пішоходів. Для цього з обидвох сторін нижнього ярусу на консолях були зроблені тротуари. Повна довжина моста через Новий Дніпро становила 715 м і він складався з трьох основних аркових прольотів до 140 м кожний. З боку обох берегів були підходи. Підхід з лівого берега утворювала двопрогонна ферма довжиною 140 м і ферма довжиною 25 м, що перекривала в'їзд шосейної дороги. З боку правого берега була однопрогонна ферма довжиною 56 м і для шосейної дороги 25-метрова ферма. Висота мосту становила 50 метрів[1].

Двопрогонна нерозрізна ферма на Лівому березі Нового Дніпра була зроблена для того, щоб в перспективі спорудити підводний канал під будь-яким з прогонів, якщо потрібно буде пропускати судна з великою осадкою.

Міст через Старий Дніпро був одноарковим, мав довжину 370 м, складався з арки довжиною 224 м і підходів у вигляді металевих рамних естакад. Цей одноарковий міст з прогоном довжиною 224 м, був тоді найбільшим однопрогонним мостом у Європі.

Загальна вага металу обох мостів становила — 13700 т, з яких на триарковий міст припадало 8480 т, а на одноарковий — 5220 т. Проєкти мостів через Новий та Старий Дніпро розробив і розрахував професор М. С. Стрілецький.[1]

Спорудження

Арки мостів були виготовлені з феросіліцієвої сталі, а надаркові споруди — зі звичайної вуглецевої марки Ст. З. Прокат феросіліцієвої сталі був замовлений на Вітковецькому сталеплавильному заводі в Чехословаччині. Міст мав клепану конструкцію. Частину конструкцій моста клепали в Чехословаччині, частину — на Дніпропетровському металургійному заводі. Міст через Старий Дніпро збирали фахівці з Чехословаччини, триарковий міст через Новий Дніпро — радянські фахівці під керівництвом сормовського інженера Константинова, який мав досвід збірки мостів у Сибіру. Жителі м. Запоріжжя називали ці мости Костянтинівськими. Між чехословацькими фахівцями та радянськими виникло здорове змагання з якості складання та клепки конструкцій.

Піварки мостів збирали на березі. Потім на баржах доставляли до опор мосту й за допомогою спеціальних кранів вже встановлювали на місце. Незабаром багатотонні мости з ажурними арками з'єднали береги Дніпра. Напередодні 14-ї річниці Жовтневого перевороту 6 листопада 1931 року розпочався залізничний рух новою магістраллю через острів Хортицю та Дніпро. Майже десять років по мостах перевозили мирні вантажі. 1941 року після початку німецько-радянської війни, по ним вже проходили військові ешелони.

Друга світова війна

18 серпня 1941 німецькі війська після артпідготовки і під прикриттям танків прорвали радянську оборону й вийшли на правий берег Дніпра. Захоплення греблі ДніпроГЕС і мостів забезпечувало безперешкодну переправу через Дніпро та захоплення міста. Частину греблі підірвали за наказом з Кремля, але міст через Старий Дніпро захопили німецькі війська, його захисники загинули. Німецькі підрозділи вийшли на острів Хортиця. Міст через Новий Дніпро був невдало підірваний загонами Червоної армії під час відступу, що дозволило німецьким підрозділам потрапити на лівий берег і зайняти плацдарм в районі парку Металургів. Підрозділи радянської 247-ї стрілецької дивізії оточили німецькі війська та повністю зайняли лівий берег Дніпра. Але німецькі підрозділи ще знаходилися на острові Хортиця та обстрілювали усе місто. Коли німецькі війська вибили з острова, під ураганним мінометним вогнем радянський військовий на посаді політрука М. З. Бочаров замінував міст через Старий Дніпро та підірвав його разом з застряглою там німецькою технікою. Більш ніж 40 днів радянські підрозділи утримували острів у своїх руках, що дозволило провести евакуацію. Коли з'явилася загроза оточення радянських військ дислокованих в Запоріжжі, міст через Новий Дніпро був остаточно підірваний і 3-го жовтня радянські окупаційні війська залишили місто.

За два роки окупації Запоріжжя німцями останні частково відновили мости через Дніпро й залізницею перекидали підкріплення для своєї армії.

З початком наступу радянських військ восени 1943 радянські льотчики, якими командував В. А. Судець, отримали завдання зруйнувати залізничні мости через Дніпро, що мали виняткове значення, і стали для льотчиків об'єктом номер один. Кілька радянських літаків при цьому було збито. 21 вересня 1943 група в складі 8 літаків Іл-2, провідний командир третьої авіаескадрильї гв. лейтенант А. Усманов, вилетіла на бойове завдання, щоб зруйнувати залізничні мости через річку Дніпро. Усманов над ціллю був збитий і впав у Дніпро, проте, прийнявши весь вогонь зеніток на себе, дав можливість решті літаків підійти до мосту й зруйнувати його.

Висаджені мости перекривали фарватер річки і не давали можливість підвозити вантажі до греблі ДніпроГЕС, яку почали відбудовувати. Після того, як окупаційними військами Німеччини було остаточно залишене Запоріжжя, новою владою розпочалося розчищення Дніпра від залишків мостів.

Світлини

Примітки

  1. Адельберг Л. И. Довоенные мосты через Старый и Новый Днепр (мосты инженера Константинова) // Мосты Запорожья. — Запорожье : Тандем-У, 2005. — 56 с.

Див. також

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.