Музей бурштину (Паланга)

Музей бурштину (лит. Gintaro muziejus) — музей у Паланзі, філія Литовського художнього музею.

Музей бурштину
55°54′24″ пн. ш. 21°03′20″ сх. д.
Тип музей
Частина від Tiškevičiai Palace (Palanga)d
Країна  Литва
Розташування Паланга
Засновано 1963
Сайт Сайт музею
Музей бурштину (Паланга) (Литва)

 Музей бурштину у Вікісховищі

Музей розміщується в палаці Тишкевичів, побудованому 1897 року недалеко від берега Балтійського моря за проектом німецького архітектора Франца Швехтена. Палац розташований у ботанічному парку, створеного ландшафтним архітектором Едуардом Франсуа Андре.

Музейна колекція бурштину налічує близько 28 000 одиниць зберігання, з яких близько 15 000 містять включення комах, павуків або рослин. Виставлено близько 4500 експонатів; багато з них є предметами мистецтва або ювелірними виробами[1].

Історія

Узбережжя Балтійського моря є джерелом євразійської торгівлі бурштином з доісторичних часів (див. Бурштиновий шлях). Неолітичні артефакти, зроблені з бурштину, були виявлені в сусідній Юодкранте в 19 столітті — ці артефакти, на жаль, зникли в 20 столітті. Литовська міфологія, фольклор і мистецтво давно пов'язані з бурштином; легенда про Юрате і Кастітіса розповідає про підводний палац з бурштину під Балтикою, який був зруйнований Перкунасом, богом грому. Кажуть, що його уламки були джерелом бурштину, який до цих пір вимивається на пляжах неподалік.[1] Бурштинові майстерні з'явилися в Паланзі в 17 столітті; гільдії, які займалися бурштином, функціонували в Брюгге, Любеку, Данцигу і Кенігсберзі. До кінця 18 століття Паланга була центром бурштинової промисловості Російської імперії. У роки, що передували Першій світовій війні, у Паланзі щорічно перероблялося близько 2000 кілограмів необробленого бурштину.[1]

У 1897 році Фелікс Тишкевич зі старої російсько-литовської дворянської сім'ї, яка довгий час жила в Паланзі, побудував палац у стилі неоренесансу за проєктом німецького архітектора Франца Генріха Швехтена.[2]. Після руйнувань Першої та Другої світових воєн він прийшов в занепад. Палац був відновлений 1957 року за планами архітектора Альфредаса Брусокаса. Музей бурштину в будівлі палацу був відкритий 1963 року як філія Литовського художнього музею, у його колекції було лише 480 експонатів; 13 серпня 1970 року він прийняв свого мільйонного відвідувача[3]. Палац був включений до складу художнього музею Литви в 1990-х роках і продовжує розширюватися.[4]

Експозиція

Виставкові площі, відкриті для публіки, включають 15 зал площею близько 750 квадратних метрів; з'єднану з палацом каплицю, у якій проходять тимчасові виставки. Музей тематично розділений на дві частини — у першій частині розглядаються наукові аспекти, у другій — культурні та художні аспекти бурштину.

Перший поверх присвячений експозиціям, які ілюструють формування і склад бурштину. Бурштин у районі Паланги виник в дельтових відкладень річок, які текли з Фенноскандії в період еоцену, близько 40-45 мільйонів років тому. Проілюстровані процеси, за допомогою яких смола перетворюється в бурштин під дією мікроорганізмів, окислення і полімеризації.

У музеї зберігається третій за величиною зразок бурштину в Європі, «Сонячний камінь», розміром 210x190x150 мм і вагою 3526 грамів, який двічі викрадався.[5] Бурштин з інших регіонів світу також є частиною колекції.

Культурні та мистецькі експонати включають в себе кільце 15-го століття, хрест 16-го століття й ювелірні вироби з бурштину останніх чотирьох століть, а також кілька мундштуків і декоративних шкатулок. Зниклі бурштинові артефакти, що належать до епохи неоліту, були реконструйовані археологами. У колекцію входять твори сучасного бурштинового мистецтва, у тому числі роботи литовських художників Хорстаса Талейкіса, Діоніза Варкаліса, Йонаса Урбонаса та інших.

Посилання

Примітки

  1. Palangos gintaro muziejus. Antanas Tranyzas: The Amber Museum of Palanga
  2. Gediminas Griškevičius. [http://xxiamzius.lt/numeriai/2006/10/25/kult_01.html Palangos pasakos prancūziškai ir... Lietuvos kūrimas
  3. Palangos Gintaro muziejus. History of the Amber Museum Архівовано 2007-09-28 у Wayback Machine.. Retrieved on 2007.03.29
  4. Palanga Amber Museum. Museum's history
  5. Vakarų ekspresas. Theft of "The Sun Stone"
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.