Брюгге

Брю́гге (нід. Brugge, МФА: [ˈbrʏɣə], фр. Bruges) — місто в Бельгії, столиця провінції Західна Фландрія. Населення 117 200 осіб (2006), але в Середньовіччі, у добу свого найбільшого розквіту місто налічувало до 200 000 жителів.

Брюгге
Brugge
герб Брюгге прапор Брюгге
Брюгге
Основні дані
51°12′34″ пн. ш. 3°13′12″ сх. д.
Країна Бельгія
Регіон Фламандський регіон
Столиця для Західна Фландрія

Межує з

— сусідні нас. пункти
Бланкенберґе, Knokke-Heistd, Oostkampd, Dammed ?
Площа 138 км² км²
Населення 117 200 (2006)
Висота НРМ 2 м і 4 м
Водойма Північне море, Boudewijnkanaald, Reied
Офіційна мова нідерландська
Назва мешканців нід. Bruggeling
Міста-побратими Саламанка, Бургос, Гвадалахара[1]
Телефонний код (+32) 050
Часовий пояс UTC+1
GeoNames 2800931, 2800935
OSM r562654 ·R
Поштові індекси 8000[2], 8380[2], 8310[2] і 8200[2]
Міська влада
Мер міста Renaat Landuytd
Вебсайт brugge.be
Мапа
Брюгге
Брюгге (Бельгія)


 Брюгге у Вікісховищі

Географія

Брюгге лежить за 16 км від морського берега, на родючій рівнині, на лінії державної залізниці Гент Остенде. У місті з'єднуються три канали — Гентський, Сльойський і Остендський; ці канали такі глибокі, що по них можуть плисти великі морські кораблі. Часом Брюгге називають «Північна Венеція».

Історія

Через Брюгге, який інколи називають «Венеція Півночі», проходить багато водних шляхів

Історію Брюгге можна спостерегти до III століття, коли св. Хризоліт проповідував Євангеліє його мешканцям. У VII столітті Брюгге став головним містом свого округу, що називався Фландрія.

Досить рано тут розвинулася морська торгівля. Зв'язки з Англією, відколи її завоювали нормани, були такі жваві, що купці з Брюгге заснували лондонську Ганзу, що мала великі права й була така сильна, що граф фламандський у 1242 зобов'язався призначати на схепенів тільки членів Ганзи.

У 1302 на чолі з Петером Конінком — старшиною цеху ткачів у Брюгге, і Йоганом Брейделем, старшиною цеху м'ясників, фламандські міста повстали (так звана «Брюггська утреня») проти французького намісника Якова де Шатійона, що призвело до знаменитої битви під Кортрейком. У 1887 році в місті на честь обох ватажків повстання встановлено монумент.

Статки міста в Середньовіччі були величезні. Про це свідчать будівлі та пам'ятки мистецтва, що досі збереглися. У XIV столітті Брюгге був центром торгівлі в Північній Європі. Проте незабаром повільне засипання піском двох гаваней через недбалість жителів, що їх поглинули тільки внутрішні розбрати, призвело до падіння його величі на користь суперника Антверпена. Заворушення кінця XV століття вкрай шкідливо дались узнаки на торгівлі, і тільки монопольна торгівля вовною, що багато важила для англійців після втрати Кале (1560), вберегла місто від остаточного занепаду.

Добробут міста підірвали ще й великі переселення під час релігійних воєн та жорстоке царювання Філіпа II. У 1704 Брюгге обложили нідерландці, у 1708, 1745 та 1794 його брали французи. Поки Бельгія належала Франції, Брюгге був головним містом департаменту Ліс. У 1814 Брюгге відійшло до Нідерландів, 1830 — до Бельгії.

Визначні місця

У місті налічується 54 мости, з них 12 дерев'яних і розвідних для пропуску суден. Варті уваги такі будівлі: чотирикутний ринок на великій площі (XIV століття) з вежею заввишки 107 метрів; на вежі — відомі куранти; реставрована готична будівля ратуші, побудована наприкінці XIV століття; в цій будівлі знаходяться нещодавно відновлені 33 статуї фландрських графів і графинь, яких спалили французи в 1792 році; будівля суду, колишня резиденція графів Фландрії; в цій будівлі знаходиться відомий камін, прикрашений різьбою по дереву, і виготовлений у 1529–1531 роках, з численними гербами, портретами та статуями Карла V, Максиміліана і Марії Бургундської, Фердинанда Арагонського та Ізабелли Кастильської.

Церква Богоматері з гостроверхою вежею 123  м заввишки, мармуровою статуєю Богоматері з немовлям початку XVI століття, однією з небагатьох робіт Мікеланджело, яка перебуває за межами Італії; в цій самій церкві є цінні картини Зегерса (Zegers), де Крайера (de-Crayer), ван Оста (van Oost), E. Квелліна (E. Quellyn), надгробок Карла Сміливого і його дочки, Марії Бургундської.

Кафедральний собор Христа Спасителя (Saint Salvator's Cathedral) побудований з цегли ще в XIII або XIV ст. Непоказний ззовні, але зате багато прикрашений всередині, з картинами І. ван Оста (van Oost), ван Гука (van Hoek), Квелліна (Quellyn), Мемлінга та Каплиця «Святої Крові», або церква св. Василя,  — двоповерхова будівля; нижній поверх був збудований у 1150 році, верхній — у XV столітті, чудово відреставрований у 1829–1839 роках; за переказами, Дітрих Ельзаський у 1150 році привіз у цю церкву кілька крапель крові Спасителя, 700-річний ювілей цієї події урочисто святкувався церквою в 1850 році; Єрусалимська церква з точним відтворенням Св. Гробу; церква св. Якова з багатьма картинами, побудована в 1457–1518 рр.; Єпископська семінарія, шпиталь св. Йоганна, де крім багатьох цінних картин (шість із них належать пензлю Мемлінга), зберігається рака св. Урсули, на якій Мемлінг намалював катування 11.000 кельнських дівчат — твір, що вважається шедевром цього художника. Мемлінгові, так само як і уродженцю Брюгге, математикові Стевіну, винахіднику децимальних мір, споруджено пам'ятники.

Брюгге
Historic Centre of Brugge [3]
Світова спадщина
Брюгге
51°12′32″ пн. ш. 3°13′27″ сх. д.
Країна  Бельгія[4][5]
Тип місто з населенням понад 100 тис. осібd
комуна Бельгії зі статусом міста
комуна Бельгії і місто

 Брюгге у Вікісховищі

Брюгге — осідок єпископа з 1559 року, тут знаходяться: суд першої інстанції, провінційна управа Західної Фландрії, Гімназія, Академія мистецтв з картинною галереєю (побудована в 1719 р., знову перероблена в 1755 р.), музей, Ботанічний сад, Публічна бібліотека (з 562-ма рукописами), театр і багато благодійних установ. Головні галузі промисловості в Брюгге — виробництво лляних, вовняних та бавовняних тканин, мережив; крім того, є пивоварні та винокурні заводи, а також кораблебудування.

На центральному майдані стоїть пам'ятник Яну Брейделю, героєві битви «Золотих шпор». На північ від центру міста розташований «Мереживний центр», де можна придбати шедеври місцевих мереживниць, і Єрусалимська церква.

Старий ринок у Брюгге

Музеї

 • Музей образотворчих мистецтв (музей Грунінген) (нід. Groeningemuseum).
 • Музей Грютгузе (нід. Bruggemuseum-Gruuthuse)
 • Музей Сальвадора Далі
 • Колишній шпиталь Св. Іоанна і музей Мемлінга (нід. Memling in Sint-Jan - Hospitaalmuseum)
 • Будинок Аренца (музей Ф. Бренгвіна) (нід. Arentshuis)
 • Музей Гвідо Гезелле (нід. Bruggemuseum-Gezelle)
 • Церква Богоматері (нід. Onthaalkerk Onze-Lieve-Vrouw).
 • Археологічний музей (нід. Bruggemuseum-Archeologie)
 • Бефруа (нід. Belfort)
 • Міська ратуша (нід. Stadhuis)
 • Будинок «Свобода Брюгге» (нід. Brugse Vrije)
 • Музей гончарного ремесла в лікарні Богоматері (нід. Onze-Lieve-Vrouw ter Potterie)
 • Фольклорний музей (музей народного мистецтва і традицій) (нід. Bruggemeum-Volkskunde)
 • Млин Sint-Janshuis (нід. Sint-Janshuismolen)
 • Млин Koelewei (нід. Koeleweimolen)

Особи, пов'язані з містом

Цікавий факт

 • У вересні 2016 року місцева броварня побудувала підземний трубопровід довжиною понад три кілометри, аби вчасно доправляти свою продукцію з історичного центру міста на місце фасування та не псувати старовинну бруківку[6][7].

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.