Музей історії Михайлівського Золотоверхого монастиря

Музей історії Михайлівського Золотоверхого монастирямузей, заснований в червні 1998 року на території Михайлівського Золотоверхого монастиря, який на той час відновлювався. Розташований у дзвіниці та прилеглому корпусі (Варваринські келії).

Музей історії Михайлівського Золотоверхого монастиря
Тип музей
Країна  Україна
Адреса Київ, Михайлівська площа
Засновано 1998
Відкрито червень 1998 року
Сайт archangel.kiev.ua/monastyr/muzej.html

Фонди

Мозаїка з Св. Дмитрієм Солунським,( колись Михайлівський Золотоверхий собор). Нині в Третьяковській галереї, Москва.
  • Комплектування фондів продовжується. Через руйнацію споруд, оригінальних фрагментів будівель залишилось мало. Перш за все, це підмурки собору. Дещо пошкоджені, вони збереглися і доступні для досліджень і зараз під підлогою відновленого собору.
  • Родзинкою собору були мозаїки візантійських і місцевих майстрів, створені в 12 столітті. Коштовні прикраси зі смальти мала лише центральна апсида собору в інтер'єрі. За сюжетом вони були подібні до таких же в Софії Київський. Але тут фігура Богородиці Оранти втрачена (в Софії збереглася). Пощастило сцені Євхаристії - причастя Апостолів самим Христом. Центральні фігури Євхаристії належать до шедеврів світового мистецтва. Одна з мозаїк з зображенням святого воїна на ім'я Дмитро Солунський була забрана на виставку в Москву і не повернута в Київ. Нині оригінал мозаїки зберігається в Державній Третьяковській галереї.
  • Надзвичайна коштовність створення мозаїк обмежувала їхнє використання. Тому рештки стін собору прикрасили дешевшими і менш трудомісткими фресками. Під сюжетними фресками були створені фрески орнаментального характеру і фрески, що імітують мармурові панелі, яких собор не мав. В часи 2-ї світової війни фрески було вивезено до Німеччини. В післявоєнні роки їх вдалося повернути в тодішній СРСР, але їх передали на збереження не до Києва, а в музей Ермітаж. Саме їх вдалося повернути в Київ.

Експозиція

Серед експонатів музею:

Один з експонатів — діорама «Давній Київ»

Туристична інформація

Музей відчинено щоденно, крім понеділка, з 10.00 до 17.00.

Очолює музей бібліограф Наталія Селівачова.

Посилання

Джерела

  • ж «Наука и жизнь», № 12, декабрь, 1985 (рос)
  • ж «Пам'ятки України», № 1, 1989 (укр)
  • В.Н. Лазарев, «История византийской живописи», в 2-х томах, М,«Искусство», 1986 (рос)
  • «Історія Свято-Михайлівського Золотоверхого монастиря», К, «Грані-Т», 2007

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.