Мшана (пам'ятка природи)

Боло́то Мша́на гідрологічна пам'ятка природи загальнодержавного значення в Україні. Розташована у Рожнятівському районі Івано-Франківської області, на захід від села Осмолоди.

Болото Мшана
Інформаційно-охоронний знак (аншлаг)
Інформаційно-охоронний знак (аншлаг)
48°38′50″ пн. ш. 23°57′53″ сх. д.
Розташування:  Україна
Івано-Франківська область,
Рожнятівський район,
гірський масив Ґорґани
Найближче місто: смт Рожнятів
Площа: 6 га
Заснований: 1975 р.
Керівна
організація:
ДП «Осмолодське лісове господарство»
Країна  Україна[1]

 Мшана у Вікісховищі

Площа природоохоронної території 6 га. Статус з 1975 року. Перебуває у віданні ДП «Осмолодське лісове господарство».

Болото розташоване на території Осмолодського держлісгоспу (Мшанське лісництво), на лівобережній терасі річки Молода, нижче від гирла річки Мшани, на висоті 763–773 м над р. м.

Охороняється рідкісне для Карпат верхове болото з покладами торфу. Болото має овальну форму. З усіх боків оточене ялиновим лісом з домішкою сосни. На самому болоті деревний ярус розріджений і пригнічений, його утворюють ялина європейська та сосна звичайна заввишки від 1 до 4 м. Поодиноко трапляється сосна гірська заввишки до 1 м.

Болото заросле чагарниково-сфагновими угрупованнями. Переважають чорниця, буяхи та водянка чорна, з трав'янистих рослин пухівка піхвова. Рідше трапляються журавлина болотна та журавлина дрібноплода, росичка круглолиста. В моховому покриві переважає сфагнум бурий з домішкою сфагнуму магеланського. Осокові угруповання розміщені по краю болота смугою завширшки до 5 м. В їхньому складі трапляється осока малоквіткова, занесена до Червоної книги України.

Територія, що охороняється, цікава у фауністичному відношенні. На квітучих чагарниках водянки чорної та буяхів відмічені три види джмелів та метелики чорнушки ефіопки. Цей вид метеликів належить до роду чорнушки, який є реліктом льодовикового періоду. На прилеглих ділянках ялинового лісу зрідка трапляється тритон карпатський, занесений до Червоної книги України. Різноманітнішою є фауна узлісся, де водяться різні види жуків-турунів.

Догляд

У 2007 році громадською організацією «Карпатські стежки» за сприяння Посольства Королівства Нідерландів в Україні було встановлено охоронний знак.

Джерела

  1. GEOnet Names Server — 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.