Мідно-нікелевий сплав

Мі́дно-ні́келевий сплав або купроні́кель (англ. cupronickel) — однофазний сплав на основі співмірних кількостей міді (Cu) й нікелю (Ni) та може містити у невеликих кількостях інші компоненти такі як кремній, залізо, алюміній або марганець.

Монета з купронікелю
(5 швейцарських франків)

Загальна характеристика

Мідно-нікелеві сплави характеризуються високими міцністю, жаротривкістю а також, стійкістю до корозії у прісній та морській воді, сухих газах та атмосфері. Із зростанням вмісту нікелю корозійна стійкість та міцність сплавів зростають. Вони добре обробляються у холодному і гарячому стані. Сплави характеризуються великим електричним опором. Колір від світло-сріблястого до м'якого золотаво-рожевого, обумовлений співвідношенням у сплаві міді й нікелю.

Мідно-нікелеві сплави постачаються як продукт оброки тиском у вигляді: бляхи, дроту, прутків, смуг і труб. Вимоги до складу сплавів групи мідно-нікелевих сплавів регламентуються міждержавним стандартом ГОСТ 492–2006[1].

Класифікація й використання

Мідно-нікелеві сплави поділяються на[1]:

  • Мельхіор (двоскладниковий) (купронікель двоскладниковий) — МН95-5 (за стандартами ISO CuNi5), МН16 (сплав ТБ), МН19 (CuNi19) i МН25 (CuNi25), що використовуються для карбування монет та виготовлення спеціальних виробів (посуду, творів мистецтва тощо).
  • Мельхіор (залізо-марганцевий купронікель) — МНЖ5-1 (CuNi5FeMn), МНЖМц10-1-1 (CuNi10FeMn) i МНЖМц30-1-1 (CuNi30MnFe), що знайшли застосування для виготовлення трубопроводів для хімічно агресивних рідин у приладобудуванні та конденсаторних труб, маслоохолодників, трубних систем кондиціонерів.
  • Марганцевий купронікель — МНМц40-1,5 (CuNi40Mn, константан) й МНМц43-0,5 (CuNi44Mn, копель) — для термопар та компенсаційних провідників, резисторів та при виготовленні електровакуумних ламп.
  • Куніаль (купронікель алюмінієвий) — МНА13-3 (CuNi13Al3, куніаль А), МНА6-1,5 (CuNi6Al2, куніаль Б) — для виробів підвищеної міцності у машино- та суднобудуванні.
  • Нейзильбер (купронікель цинковий) — МНЦ15-20, МНЦ18-20, МНЦ18-27 — для виготовлення пружних елементів.
  • Монель-метал — НМЖМц28-2,5-1,5 (NiCu30) — для виготовлення корозієстійких деталей.

Див. також

Примітки

  1. ГОСТ 492–2006 Никель, сплавы никелевые и медно-никелевые, обрабатываемые давлением. Марки.

Джерела

  • Ульянин Е. А., Свистунова Т. В., Левин Ф. Л. Коррозионностойкие сплавы на основе железа и никеля. — М.: Металлургия, 1986. — 263 с.
  • Леонтьєв В. О. Електротехнічні матеріали: навчальний посібник / В. О. Леонтьєв, С. В. Бевз, В. А. Видмиш. — Вінниця: ВНТУ, 2013. — 122 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.