Між Скіллою і Харібдою

Сцілла і Харібда або Скілла і Харібда[1] — міфологічні монстри у моряцьких легендах та у давньогрецькій міфології.

Адольф Хіремі-Хіршль. Між Скіллою і Харібдою, ескіз

Між Скіллою і Харібдою крилатий вислів, що походить з грецької міфології. За міфами давніх греків, на прибережних скелях по обидва боки Мессінської протоки жили два чудовиська Скілла і Харібда, нападали на мореплавців і пожирали їх[2]. Вислів вживається у значенні: опинитися у ситуації, коли маєш обрати між двома можливими діями, проте обидві небезпечні або неприємні; потрапити в небезпеку, що загрожує звідусіль[3][1].

Опис

Ці жахливі монстри жили один навпроти одного в протоці, утвореній двома величезними скелями, що виступали з моря і лежали на відстані польоту стріли. На одній з них у глибокій печері жила Сцилла. Хоча вона гавкала, як невеликий собака, насправді вона була страшним чудовиськом, яке висовувало з печери 12 лап і шість ший, на кожній — по страшній голові. У пащі було по три ряди жахливих іклів. Вона висовувала голови із глибини печери й хапала кожного, хто випадково потрапив у ці місця. Морякам радили триматися осторонь від тієї печери Сцилли. Але якщо вони підпливали надто близько до другої скелі, то на них чатувала Харібда! Ця істота лежала, затаївшись на глибині. Тричі на день вона засмоктувала в себе воду, утворюючи небезпечний гігантський вир, яка могла поглинути кораблі. Потім вона виливала масу води, вивергаючи в повітря цілі потоки.

Доксографія

У найдавніших міфологічних оповідях Харібда навряд чи грала якусь роль; пізніше вона була названа дочкою Посейдона і Геї.

У різних міфографічних джерелах Сцілла вважається :

  • дочкою Форкіса і Гекати ;
  • або дочкою Форбанта і Гекати;
  • дочкою Тритона і Ламії (за Стесіхор, дочка Ламії);
  • дочкою Тифона і Єхидни;
  • дочкою Посейдона (Дейма) і Кратайіди;
  • дочкою Тритона;
  • дочкою Посейдона і Геї;
  • дочкою річки Кратеіди і Тріена (або ФОРКОМ), Гомер називає її матір'ю німфу Кратайіду;
  • дочка Гекати і Тритона;
  • у Вергілія чудовисько Сцилла ототожнюється з дочкою Ніса.

Географія

Географічно місцеперебування Харібди і Скілли приурочувалося древніми до Мессінської протоки, причому Харибда містилася в сицилійській частині протоки під Пелорським мисом, а Скілла на протилежному мисі (у Брутто, поблизу Регія), носивши в історичний час її ім'я (лат. Scyllaeum promontorium, ін — грец. Σκύλλαιον) . При цьому, звертає на себе увагу невідповідність фантастичного опису казково-небезпечної протоки Гомером, а саме Мессінської протоки, яка не настільки небезпечна для мореплавців.

Примітки

  1. Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / Уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел. — К. : Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005. — 1728 с. — ISBN 966-569-013-2.
  2. Крилаті вирази
  3. Визначення з Longman Dictionary of Contemporary English (англ.)

Посилання

  • Мифы народов мира. М., 1991-92. В 2 т. Т.2. С.583
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.