Міклош Вешшелені

Міклош Вешшелені (угор. Wesselényi Miklós; 30 грудня 1796, Жибоу 21 квітня 1850, Будапешт) — барон, угорський політичний діяч.

Міклош Вешшелені
угор. Wesselényi Miklós
Народився 30 грудня 1796(1796-12-30)[1]
Жибоу, Угорське королівство
Помер 21 квітня 1850(1850-04-21)[1] (53 роки)
Пешт, Пешт, Угорщина
Поховання Жибоу
Країна  Угорщина
Національність угорці
Діяльність політик
Знання мов угорська
Членство Угорська академія наук
Титул барон
Посада член Національних зборів Угорщини
Батько Miklós Wesselényid

Біографія

Славився успадкованою від батька фізичною силою і успіхами в різних видах спорту. Політичну діяльність почав в 1818 році в Трансільванії. У 1821—1822 роках здійснив турне по Європі в компанії свого товариша графа Іштвана Сечені.

Засідав з 1832 року в Угорських державних зборах і був, поряд з письменником Ференцем Кельчеї, ватажком ліберальної дворянської опозиції в цьому сеймі. У 1833 році видав книгу «Забобони», що викладає вимоги реформ, з якими він виступав з 1831 року, включаючи ліквідацію кріпацтва (звільнення кріпаків від феодальних повинностей за викуп) і унію Трансільванії і Королівства Угорщина.

За його діяльність Габсбурзький уряд його неодноразово переслідував, і проти нього було розпочато великий процес за звинуваченням у державній зраді, на якому його захисником виступав Ференц Кельчеї. Під час судового процесу, коли в 1838 році сталася повінь в Пешті, Вешшелені власноруч рятував людей, за що його прозвали árvízi hajós (човняр паводка). За вироком суду отримав три роки в'язниці. Осліплий у в'язниці, він був переведений з замку Буди в силезский санаторій Фрайвальдау (Есеник) і звільнений в 1843 році.

Він належав до партії Лайоша Кошута і брав участь в політичній боротьбі угорського сейму, але залишив його, коли 1848 року спалахнула революція, приєднавшись до угодовської «Партії миру».

Написав кілька політичних брошур, з яких відомі: «Balitéletek» («Забобони», Бухарест, 1833) і «Szozat a magyar is szlàv nemzetiség ügyében» («Заклик до мадярської і слов'янської нації», Лейпциг, 1843).

Член Угорської академії наук з 1830 року.

Вшанування пам'яті

1902 року у румунському місті Залеу встановлоений пам'ятник Міклошу Вешшелені роботи угорського скульптора Яноша Фадруса.

Пам'ятник Міклошу Вешшелені у Залеу

Посилання

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.