Мінерва

Мінерва (лат. Minerva) — римська богиня мудрості, покровителька письменства, мистецтва й ремесла, пізніше ототожнена з Афіною. Одна з божеств «Капітолійської трійці», крім Юпітера і Юнони.

Мінерва
Minerva
Скульптура Мінерви
римська богиня мудрості
Божество в давньоримська релігія
В інших культурах Афіна
Місцевість Стародавній Рим
Покровитель для ремісник, traded, поет і педагог
Батько Юпітер
Мати Метіда
Свята на честь Квінкватрії
Похідна робота Q55010237?
 Медіафайли у Вікісховищі

Особливо шанували її етруски, як блискавичну богиню гір і корисних відкриттів і винаходів. І в Римі в найдавніші часи Мінерва вважалася богинею блискавичною і войовничою, на що вказують гладіаторські ігри, під час головного свята на честь її Квінкватрії.

Культ Мінерви

Початково Мінерва шанувалася як богиня юності, але з часом набула покровительства над ремеслами. Під її заступництвом перебували шевці, будівельники, митці, лікарі, вчителі. Після ототожнення з грецькою Афіною стала вважатися дочкою Юпітера. Мінерва зображалася як Афіна Паллада у вигляді стрункої дівчини в повному озброєнні: зі списом і щитом та своїм священним птахом совою.

Натяк на відношення Мінерви до війни можна бачити в тих дарах і присвятах, які робилися римськими полководцями на її честь після якої-небудь блискучої перемоги. Так, Емілій Папіан, закінчивши підкорення Македонії, спалив частину здобичі на честь Мінерви; Помпей після свого тріумфу побудував їй на Марсовому полі храм; так само вчинив і Октавіан Август, після перемоги при Акції. Але головним чином римська Мінерва шанувалася як покровителька і почасти винахідниця ремесел і мистецтв. Вона протегує шевцям, лікарям, вчителям, скульпторам, поетам і особливо музикантам; вона наставляє, вчить жінок і керує ними в усіх їхніх роботах.

Головне свято на честь її Квінкватрії або Квінкватрія з 19 по 24 березня — було святом ремісників і художників, а також школярів, які на час свят звільнялися від занять і тоді ж приносили своїм учителям плату за навчання — міневалу.

На честь божества названо астероїд 93 Мінерва.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.