Міст Метро

Міст Метро
Міст Метро
Вигляд мосту з Парку Слави
50°26′34″ пн. ш. 30°33′54″ сх. д.
Офіційна назва Міст Метро
Країна  Україна
Розташування Київ
Галузь застосування комбінований (метро/автомобільний)
Перетинає р. Дніпро
Тип конструкції арочний консольний
Основний проліт 117 м
Загальна довжина 682,64 м
Ширина 28 м
Кількість смуг руху 2+2
Відкрито 5 листопада 1965 року
Конструктор, архітектор Фукс Георгій Борисович
Ідентифікатори і посилання
Structurae 20005659
Картах Google

Міст Метро
Міст Метро (Київ)
 Міст Метро у Вікісховищі

Міст Метро́ — один із мостів через Дніпро у Києві. Відкритий 5 листопада 1965 року. Двохярусна споруда для руху метропоїздів (верхній ярус, посередині) та автотранспорту (нижній, з боків). Міст спроєктований київською філією ГПІ "Союздорпроект" Автор проєкту і головний інженер проекту спорудження моста Фукс Георгій Борисович[1].

Міст збудований дещо північніше мосту Євгенії Бош, зруйнованого під час Другої світової війни.

По мосту проходить Святошинсько-Броварська лінія метро. Міст Метро разом з Русанівським мостом сполучають правобережну частину Києва з Русанівкою, Лівобережним масивом, Воскресенкою, Лісовим масивом, зоною відпочинку — Гідропарком.

На правому березі Дніпра міст завершує станція «Дніпро» Київського метрополітену.

З 2008 року міст має статус «щойно виявлений об'єкт культурної спадщини», пам'ятка архітектури та містобудування, науки і техніки (охоронний номер 529/1-Кв)[2].

Особливості будови

Міст Метро — перша у світі аркова споруда з великими прогонами, спроєктована на сухих стиках. Максимальний проліт між опорами становить 116,97 м. Загальна довжина мосту 682,64 м. Ширина верхнього метроярусу - 9,4 м. На нижніх бокових прогонах є автодорога шириною по 7 метрів в кожен бік і пішохідні тротуари шириною 2,5 метрів.[3]

Міст має шість прогонів арочно-консольної будови завдовжки 117 та 87 м і 2 неповні прогони. Особливістю конструктивного рішення є монтаж блоків напіварок як консолей на підпорках та об'єднання їх на шкворнях з подальшим натягом арматури арок. Консолі зібрано з окремих залізобетонних блоків, з'єднаних металевими болтами.

Захоплення мосту Метро

18 вересня 2019 року міст Метро захопив і погрожував підірвати колишній військовий Олексій Белько. Він вимагав від влади припинити проведення капітуляційної політики на Донбасі.[4]

1 червня 2020 року невідомий заявив про намір підірвати міст Метро. На місце події прибули бійці спецпідрозділів і невдовзі "підривника" затримали[5].

Капітальний ремонт

2 січня 2019 року вийшло Розпорядження КМДА про затвердження проекту капітального ремонту автопроїздів мосту.[6] Тривалість капітального ремонту розрахована на 22 місяці. Кошторисна вартість на 2 листопада 2018 року мала скласти 1,825 млрд грн(64,8 млн дол, або 56,9 млн євро на 2.11.2018). З важливих змін - планується розширити тротуарну частину з 2,5 до 3 метрів з облаштуванням велодоріжок.

Планується залучити кредит ЄБРР на суму 60 мільйонів євро на 13 років.

Зображення

Примітки

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.