Міська скульптура «Каменюка — знаряддя пролетаріату» (Москва)

Міська скульптура «Каменюка — знаряддя пролетаріату» у Москві (рос. «Булыжник — оружие пролетариата») — міська (паркова) скульптура, присвячена збройному повстанню краснопрєсненських робітників у грудні 1905 року в ході Революції у Російській імперії 190507 років, у столиці Росії місті Москві.

Паркова скульптура «Каменюка — знаряддя пролетаріату», Москва

Загальна інформація

Скульптура встановлена у сквері імені 1905 року на площі Краснопрєсненська застава.

Є точною копією однойменного творіння відомого радянського скульптора І.Д. Шадра, виконаного ним у гіпсі в 192527 роках, відлите в бронзі 1947 року (оригінал зберігається в Третьяковській галереї).

Архітектурну ув'язку скульптури вдало здійснили архітектори М.Н. Казарновський і Л.Н. Матюшин[1].

Опис

Міська скульптура являє собою бронзову скульптуру, що повністю повторює творіння Івана Шадра, що зображає фігуру робітника, який видряпує з бруківки каменюку, щоб використати її як знаряддя боротьби, встановлену на невисокому гранітному постаменті-плиті, на тлі стінки, облицьованої світло-сірим гранітом.

Початково на стінці був також напис російською — цитата висловлювання Володимира Леніна: «Подвиг прєсненських робітників не пропав дарма. Їхні жертви були не даремними», що однак у наш час (після 1991 року, тобто з розпадом СРСР) стерли (однак обриси літер напису при ретельному огляді можна помітити).

Композиція скульптури, як і оригіналу, сповнена динамізму, в основі рисунка — виток спіралі, що розкручується; виразна жорстка і дуже рельєфна пластика тіла; експресивний портрет, що передає стан душевного драматичного підйому, концентрацію духовної і фізичної енергії. При всьому тому абсолютне реалістичне трактування зображення, навіть у деталях, повністю спрямоване на створення героїчного образу, що вміло передає настрій конкретної історичної епохи.

З історії пам'ятника

Київський аналог скульптури (демонтований)

У рік святкувань 50-річчя т.зв. «Жовтня» (1967 рік) почав складатися значний меморіальний комплекс, присвячений подіям революційних подій першої російської антибуржуазної революції і грудневому збройному повстанню 1905 року на Прєсні. В рамках увічнення пам'яті про ці події і було встановлено у сквері імені 1905 року міську (паркову) скульптуру «Каменюка — знаряддя пролетаріату».

Скульптурна композиція по праву вважається шедевром радянського мистецтва доби соцреалізму — традиційно критики відзначають високу художну якість твору, досконалу майстерність митця.

Прикметно, що в Києві була копія скульптури — подарунок Москви, встановлена 1982 року на площі Червона Пресня (тепер Щекавицька площа)[2]. 2006‑го року була перенесена на площу перед кінотеатром «Жовтень». В жовтні 2016‑го памʼятник було демонтовано[3].

Виноски

Джерело

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.